Turkish Arabic English German Russian

İrfan Tarhan Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa İrfan Tarhan Sıkça Sorulan Sorular

İrfan Tarhan Sıkça Sorulan Sorular

Koronavirüs (Covid-19) Nedir ?
Koronavirüs nezleden ölüme sebep olacak kadar birçok hastalığa neden olan bir virüs grubudur. Covid-19 daha önce insanlarda hastalık yapmayan yeni oraya çıkan Corona grubundan virüstür. Virüsün yayılması öksürme, hapşırma yoluyla etrafa yayılanların solunum yoluyla alınması ve virüs olan yüzeylere direk temas ile olmaktadır.
Korona virüs ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

Hamileliğimi yeni öğrendim saçlarımı boyatabilir miyim?
Hamilelik döneminde saçları boyatmayı çok tavsiye etmiyoruz. Boyaların içeriğinde bulunan ağır metaller bebeğimize zarar verebilir. Eğer saç dibine değmeden meç ya da röfle gibi boya yapılacaksa hiçbir sorun olmaz. Çok gerekli ise kına gibi organik boya ile saçları boyatabiliriz.

Gebelik takibi sırasında yapılan ultrasonografi ne kadar güvenli?
Ultrasonda görüntü elde etme ses dalgaları yardımı ile elde edilir. Röntgen ve CT gibi radyasyon içermediği için bebeğe herhangi bir zararı olmaz.

Gebelik sırasında sauna, kaplıca ve hamam bebekte sorun oluşturur mu?
Sauna kaplıca ve hamam da ortam ısısı fazla olduğu için terleme yolu ile sıvı kaybını arttırır. Anne adayının vücut sıvısı azalması kan akımını ve buna bağlı olarak gebelik beslenmesini bozar. Ayrıca tansiyon düşmesine bağlı sorunlar da ortaya çıkar.

Gebelikte folik asit önemli mi?
Folik asit gebelik kararı alınınca 3 ay önceden başlamak bebeğimizin sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar. Bel de açıklık (spina bifida) olma ihtimalini azaltır. Gebeliğin 3. Ayı bitene kadar yüksek doz kullanımını tavsiye ediyoruz. Daha sonra ise kullandığımız multivitaminlerin içinde yeterli dozda bulunmakta.

Hamilelik döneminde egzersiz ve sporun faydaları nelerdir?
Hamilelik dönemimde oluşan değişikliklerden dolayı vücudun şekli, ağırık merkezi ve fizyolojisi değişir. Hem bu değişikliklerin sorun oluşturmasını azaltmak hem de doğumun daha iyi şartlarda olabilmesi için spor yapmak şart. Gebelik döneminde en iyi spor yüzmek ikincisi ise yürümek. Yürümek yürüme bandı değil zeminde yapılmalı.

Gebelikte öncesi hekime başvurmak önemlimidir?
Gebelik öncesi genel muayne ve gebelik süresince geçirildiğinde sakatlık yapabilecek enfeksiyonların taraması yapılmalı. Eğer sistemik bir hastalık varsa tedavi olduktan sonra gebelik planlanmalı.

Gebelikte fast food tarzı yiyecekler zararlımıdır?
Normal zamanda bile zararlı olan bu yiyecekler den gebelik boyunca uzak durmalıyız. Dengeli bir şekilde prortein, karbonhidrat ve sebze grubu yiyecekleri yemeliyiz. Yiyeceklerimiz mümkün olduğu kadar ev yapımı ve doğal ürünlerden olmalı.

Gebeliğimi yeni öğrendim radyasyona maruz kaldım ne yapabilirim?
Radyoasyonun zamanı ve dozu önemli. İlk 8 hafta sakatlık yönünden en sıkıntılı zaman. Erken dönemde radyasyon sonrası etkilenme olduğunda kalp atımı durur. Canlılık devam ediyorsa çok büyük oranda sorun yok demektir. Ya hep ya hiç kuralı diyoruz.

Gebelikte mide bulantım çok fazla hangi yola başvurmalıyım?
Bulantı için ilk tercihimiz yiyeceklerimizi düzenlemek. Sabah aç karına tuzlu bisküvi veya kraker yemek ile güne başlamalıyız. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Sıvı tüketirken bir bardağı bir anda değil yudum yudum içmeli yemek öncesi ve sonrası yarım saat fazla sıvı tüketmemeliyiz. Bulantı fazla olduğu dönemde her şeyi yemeye çalışmak yerine sadece sizi rahatlatan yiyecekleri yemeliyiz. Diyet ile düzelme olmazsa doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmanız gerekir.

irfan tarhan facebook