Tüp Bebek ve Kısırlık

Anasayfa Tüp Bebek ve Kısırlık
» TÜP BEBEK

HEMEN RANDEVU AL

Tüp Bebek ve Kısırlık

Tüp Bebek Ankara

tüp bebek ankaraTüp Bebek Ankara (IVF  in vitro fertilizasyon) klasik yöntemlerle gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şekli olup erkekten sperm ve kadından yumurta alınıp labaratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embryoların rahime yerleştirilmesidir.Labaratuar koşullarında oluşturulan döllenme ya kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) yada  tek yumurta içine tek sperm (mikroenjeksiyon) yerleştirilerek sağlanır.

Kısırlık (İnfertil)

Haftada ortalama 2 kez düzenli cinsel birliktelik olmasına rağmen 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamayanlara infertil denir. Her 10 çiftten biri bu sorunla karşı karşıyadır. Sperm tahlilinin uygun olmaması da  infertil olarak değerlendirilir.
Tüp bebek tedavisi başladığından bu yana doğal yollarla çocuk sahibi olamayan birçok çiftimize yardımcı olmuştur. Gelişen teknoloji ile daha fazla çiftimizde çocuk sahibi olma imkânına kavuşmuştur.
Tüp bebek klasik yolla hamile kalamayan kadınlara uygulanan bir tedavi şeklidir. Erkekten sperm, kadından yumurta hücreleri alınıp laboratuar ortamında birleştirilmesiyle oluşan embriyoların rahim içine nakli ile sağlanır. Laboratuar koşullarındaki döllenme ya kendiliğinden (ivf; in vitro fertilizasyon) ya da tek yumurta içine tek spermin verilmesi (icsi; mikroenjeksiyon) ile olur. Erkekten ejakülasyon ile sperm elde edilemezse testis biyopsisi ile (tesa) sperm bulunabilir.
Tüp bebeğin riskleri kanama, enfeksiyon, over torsiyonu, çoğul gebelik, dış gebelik ve yumurtalıkların fazla uyarılmasına bağlı OHSS (ovarian hiperstimülasyonu) gelişmesi olarak sıralayabiliriz. OHSS de yumurtalıklarda aşırı büyüme, damar içindeki sıvının damar dışına çıkması ve vücut boşluklarında sıvı birikmesi olur. OHSS nin ileri derecesinde hayati tehlike bile olabilir. Bunun için ovülasyon indüksiyonunun kontrollü yapılması şarttır.
Tüp bebekte başarı oranı hastanın yaşı ve infertilite problemine göre değişmekle birlikte %40 oranında. Bu oran çocuk sahibi olma oranı. Tüp bebek sonucunda hamile kalma oranı daha yüksek olsa bile tüp bebekte de normal gebelikte olduğu gibi gebelik boyunca kayıp olabilmekte. Tüp bebek denemelerinde ilk seferde hamile kalamayan çiftler ümidini kaybetmemeli. En fazla gebelik oranı ilk üç denemede olmakla birlikte 6 kez ıvf denenebilir. 6. denemeden sonraki denemelerde çocuk sahibi olan çiftler olmasına rağmen şansın oldukça az olduğunu bilmek gerekir.

irfan tarhan facebook