Menopoz

Anasayfa Menopoz
» MENOPOZ

HEMEN RANDEVU AL

Menopoz

menopozDoğal olarak yada tıbbi girişimler (cerrahi, radyoterapi, kemoterapi) sonucunda overlerden (yumurtalık) hormon salgılanamaması sonucu adetten kesilmedir. Menopoz yaşı ortalama 45–55 arası olup 40 yaşından önce olursa erken menopoz denir.

Menopoz belirtileri

Adet kesilmesi, sıcak basmaları, uykusuzluk, terleme, sinirlilik, depresyon, unutkanlık, zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki(dispareni), eklem ağrılar, damar sertliği, idrar kaçırma, vajen ve idrar yollarında atrofi, osteoporoz.

Osteoporoz

Osteoporozun basitçe tarifi kemik doku yoğunluğundaki kayıptır (kemik erimesi). Kemik dokusu 40 yaş civarında azalmaya başlar ve menopoz ile birlikte kemik dokusundaki kayıp artar. Kemik kaybının çoğalmasıyla kalça, omurlar(özellikle bel) , el ve bilek kemikleri başta olmak üzere kırık riski artar.

Menopozda Tedavi

Hormonal tedavi

Östrojen (estrogen, E2 ) eksikliğine bağlı şikâyetlerin tedavisinde tercih edilir. Östrojen ağızdan (oral), cilde yapıştırılarak veya vajinal yolla kullanılabilir. Hormon kullanımı doktor kontrolünde yapılan tetkikler değerlendirildikten sonra kişiye en uygun yol ve dozda planlanır.

Hormon dışı ilaç tedavisi

Genellikle oluşan problemlere yönelik tedavilerdir. Kalsiyum desteği, bifosfonatlar, fitoöstrojenler, vitaminler.

İlaç dışı tedaviler

Diyet, fiziksel aktivite, psikolojik tedavi, cinsel sorunların tedavisi gibi tedavilerdir.

Menopoz Dönemi İçin 9 İpucu
  • Herhangi bir ilaçla tedaviye başlanmadan önce yaşam stili ve alışkanlıkların doktorla birlikte gözden geçirilmesi gerekir.
  • Sigarayı bırakarak kalp damar hastalığı, kanser, inme ve bir çok hastalık riskinin büyük ölçüde azalacağı unutulmamalıdır.
  • Düzenli egzersiz yapmak efor kapasitesini geliştireceği gibi sıcak basmaları üzerinde de olumlu etkiye yol açacak, kemik erimesini azaltacaktır.
  • Yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketimini azaltmalı, meyve-sebze ağırlıklı dengeli bir beslenme programı uygulamalısınız.
  • Menopoz tedavisinin meme kanseri üzerindeki olumsuz etkileri tıp dünyasında en çok tartışılan konulardandır. Tedavi seçenekleri değerlendirilirken bireysel risk faktörleri çok dikkatli değerlendirilmeli ve ön araştırmalar tam yapılmalıdır.
  • Alkol kullanımı, şişmanlık ve hareketsiz yaşam kadın sağlığını daha olumsuz etkilemektedir.
  • Menopoz sonrasında günlük kalsiyum ihtiyacınızın arttığını göz önüne alarak diyetle eksik kalan kalsiyum ve D vitamini için doktorunuzun önerisi ile takviye almanız gerekebilir. Düzenli egzersiz ve günlük 1500-1700 mg kalsiyum alımı menopoz sonrasındaki süreçte kemik yoğunluğunu arttırmaktadır.
  • Sıcak basmaları, baharatlı yiyecekler, ortam sıcaklığı, sıcak içecekler ile tetiklenebilir.
  • Hastalık sonrası yıllık kontroller, yıllık mamografi, jinekolojik muayene ve tetkiklerinin doktora danışılarak planlanması gerekir.

irfan tarhan facebook