Turkish Arabic English German Russian

Klitoris Estetiği (Klitoral Hudektomi)

Anasayfa Klitoris Estetiği (Klitoral Hudektomi)
» GENİTAL ESTETİK

Klitoris Estetiği (Klitoral Hudektomi)

Klitorisin üzerini kaplayan ve oldukça hassas olan klitorisi koruyan deriye prepisyum denir. Penisde de sünnet ile alınan deriye de prepisyum denir. Klitoris üzerinde normalden fazla olan deri hem estetik olarak anormal görünüme hem de cinsellik sırasında az uyarılmaya neden olur. Klitoris estetiği, klitoral hudektomi estetik görünümü düzeltirken cinsel uyarının çok daha fazla olmasına yardımcı olur.

Klitoris Estetiği

Klitoris üzerindeki fazla derinin çıkarılması için kullanılan isimlendirmeler:

 • Klitoral hudektomi
 • Klitoral hudoplasti
 • Klitoral hud çıkarılması
 • Klitoris estetiği

Klitoris ve klitoral hud neresidir?

Klitoris ve klitoral hud kadın genital sisteminin bir parçasıdır. Labio minörler yukarı kısımları bir çıkıntı olacak şekilde birleşerek klitorisi oluşturur. Klitoris erkekteki penisin küçük boyutu olarak bile düşünülebilir.

Klitorisin dış kısmı dokunabildiğiniz bölümü klitoris başı (glans) denir. Klitorisde binlerce duyu sinir ucu vardır. Bu sinir uçları haz almada ve orgazm olmada önemli rol oynar.

Klitoral hud klitorisin üzerini kaplayarak klitorisi koruyan deri parçasıdır. Cinsel uyarı olduğunda klitoris şişerek klitorus ucu görünür hale gelir. Bu arada klitoral hud uyarılma sırasında sebum denilen kayganlaştırıcı jel salgılayarak uyarılmayı kolaylaştırır. Klitoral hud fazla olursa iritasyon ve az uyarılmaya sebep olur.

Klitoris Estetiği

Klitoris estetiği (Klitoral hudektomi, klitoral hudoplasti)

Bazı kimselerde klitoris üzerindeki deri büyük ve fazla olabilir. Klitoral hudektomi bu fazla derinin alınarak estetik olarak daha iyi bir görüntünün oluşturulmasıdır. Ama amaç sadece estetik olarak daha iyi görünüm elde etmek değil. Klitoris estetiği sonrası işlevsel olarak da çok fazla fayda olacaktır.

Klitoris hudektomi ile sağlanan faydalar:

 • Doğuştan gelen sorunlar düzelir.
 • Dış görünüş çok daha iyi hale gelir.
 • İlişkide klitoris daha kolay uyarılır.
 • Büyük klitoral huda bağlı iritasyon kaybolur veya azalır.

Klitoris estetiği duyarlılığı arttırır mı?

Klitoral estetiğin kendisi duyarlılığı arttırmaz. Ancak üzerindeki fazla deri çıkarıldığı için klitorisin daha büyük bölümü ile temas artacağı için uyarılma daha fazla olur. Uyarılma daha fazla olacağı için orgazm daha kolay olur ve cinsel haz daha fazla alınır.

Klitoris estetiği nasıl yapılır?

Klitoris estetiği günübirlik yapılabilen bir ameliyattır. Yani ameliyat sonrası birkaç saat gözlem sonrası eve gidilebilir. Lokal, genel ya da epidural anestezi ile yapılabilir. Klitoris üzerindeki fazla deri kişiden kişiye farklılık olmakla birlikte fazlalık olan kısım çıkarılarak klitorisi kapatacak kadar kısım bırakılır ve deri uçları birbirine yaklaştırılarak dikilir. Dikiş yerleri kıvrım yerlerinde olması sağlanarak dikiş izi belli olmaması sağlanır.

Klitoral hudektomi çoğunlukla labioplasti ile birlikte yapılması görünüm için çok daha iyi sonuç verir. Vajen dudakları düzeltilince (labioplasti) klitoris hudoplasti daha simetrik olur.

klitoris estetiği

Klitoris estetiğinin riskleri nelerdir?

Klitoris estetiğinde en önemli sorun az veya fazla doku çıkarılmasıdır. Az doku çıkarılmasında yeniden ameliyat yapılması ihtiyacı doğarken fazla doku çıkarılmasının çoğunlukla geriye dönüşü olmaz. Klitoral hudoplastinin risklerine bakacak olursak:

 • Az ya da fazla doku çıkarılması
 • Asimetrik görünüm
 • Enfeksiyon
 • Sinir hasarı

Bu riskler uzun senelerdir gelen tecrübemizden dolayı oldukça az.

Klitoris estetiği ameliyatı sonrası iyileşme?

Klitoris estetiği günübirlik yapılabilen bir ameliyattır. Ameliyat sonrası ödem, ağrı ve rahatsızlık erken dönemde beklenen sorunlardır. İlk bir hafta fiziksel aktivitelerin az olması daha hızlı iyileşme için olanak sağlar. Labioplasti olmazsa klitoral hoodektomi sonrası iyileşme daha hızlı olur. Ödemin yani şişliğin tamamen kaybolması 6 hafta kadar sürebilir.

İyileşme süresince dikkat edilmesi gereken şeyler:

 • Ameliyat sonrası 20’şer dakikalık periyotlarla soğuk uygulama
 • Kalçanın yastık ile bir miktar yükseltme
 • Duş alınabilir ancak dikiş yerlerine nazik davranmak gerekir
 • Tuvalet sonrası nemli bırakmama
 • Önerilen antibiyotik ve ağrı kesicilerin düzenli kullanılması
 • Rahatsızlık veren dar kıyafetlerin kullanılmaması
 • 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmamak

Klitoroplasti klitoral hodektomi mi demek?

Klitoroplasti olması gerekenden daha büyük olan klitorisin küçültülmesi ameliyatıdır.  Büyük klitoris hem görüntü olarak ve uyarılma ile ilgili sorun oluşturur hem de sürekli klitoris derisinden dışarı çıktığı için iritasyon ve rahatsızlığa neden olur.

Klitoroplasti genetik olarak bulunan cinsiyet sorunları tedavisinde de yapılabilir.

Bazı topluluklarda özellikle Afrika da klitoroplasti klitoral sünnet için yapılmaktadır.

Klitoris estetiği ile ilgili sık sorulan sorular

Klitoris estetiği sonrası his kaybı olur mu?

Hayır olmaz. Aksine fazla deri alındığı için uyarılma ve orgazm daha kolay olur.

Klitoris estetiği ameliyatı ne kadar sürer ve hastanede kalmak gerekir mi?

Sadece klitoral hoodektomi yapılacaksa ameliyattan birkaç saat sonra eve gidilebilir. Beraberinde labioplasti veya daha başka bir ameliyat yapılırsa ameliyatın ve hastanın durumuna göre aynı gün eve gidilebilir veya bir gün hastanede kalınabilir.

Klitoris estetiği için anestezi nasıl olur?

Çoğunlukla lokal anestezi yeterli olur ancak gerekli durumlar da spinal veya genel anestezi ile de ameliyat yapılabilir.

Klitoris estetiği ameliyatı sonrası ne zaman ilişki olabilir?

Genellikle ameliyat sonrası 6 hafta kadar beklemek gerekli olsa da beraberinde başka bir ameliyat yapılmamışsa iyileşme sürecine göre daha erken dönemde olabilir.

Ameliyat sonrası hasta memnuniyetleri nasıl?

Kliniğimizde yapılan ameliyat sonrasında hem görüntü hem de haz duyma olarak memnuniyet oranı oldukça yüksek. Beraberinde labioplasti ve labio majoralara yağ enjeksiyonu yaptığımız hastalarda memnuniyet oranı estetik görünümün daha iyi olması nedeniyle çok daha fazla.

Klitoris estetiği ameliyatı fiyatı ne kadar?

Ameliyat fiyatını belirleyen çok faktör var. Sadece klitoris estetiği veya diğer ameliyatların beraberinde olması, klinikte mi yoksa hastane şartlarında olması gibi kişiye göre değişen şartlardan dolayı ameliyat ücreti farklılık gösterir.

Klitoris estetiği ameliyatı mutlaka Labioplasti ile birlikte mi yapılmalı?

Hayır, beraber yapılmak zorunda değil. Ama eğer gerekiyorsa klitoris estetiği labioplasti ile birlikte yapıldığında çok daha iyi sonuç verir.

Klitoris Estetiği

irfan tarhan facebook