Turkish Arabic English German Russian

Monsplasti, Mons Pubis Estetiği

Anasayfa Monsplasti, Mons Pubis Estetiği
» GENİTAL ESTETİK

Monsplasti, Mons Pubis Estetiği

Mons pubis, kasık kemiğini kaplayan bir yağ dokusu yastığıdır. Monsplasti (Mons Pubis Estetiği), kilo alımı veya cilt sarkması nedeniyle mons pubis bölgesinde belirgin bir çıkıntı oluştuğunda fazla deri ve yağ dokusunu çıkarmak için yapılan cerrahi işlemdir. Bu ameliyatın amacı, kasık kemiğinin üzerinde ve doğrudan alt karın bölgesinin altında bulunan yağlı doku olan mons pubisin yeniden şekillendirilmesidir.

Mons pubis, yağ birikiminden veya üstteki derinin gevşek olmasından dolayı genişleyebilir. Monsplasti (Mons Pubis Estetiği) bu bölgede daha sıkı ve düz bir görünüm oluşturmaya yardımcı olur.

Monsplasti genellikle karın germe (abdominoplasti) ile aynı zamanda yapılır. Çünkü şişkin bir mons pubis, yağ dokusunu çıkardıktan ve karnınızdaki cildi sıkılaştırdıktan sonra genellikle daha belirgin olarak görünür.

Monsplasti (Mons Pubis Estetiği) karın liposuction ile birlikte yapılabilir ancak farklı işlemlerdir. Liposuction fazla yağı gidermek için yağın emilerek çıkarılmasıdır, ancak sarkık cildin görünümünü değiştiremez veya kaldıramaz. Lazer liposuction çok aşırı değilse bölgedeki cildi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir.

Kadınlar çeşitli nedenlerle monsplasti ameliyatını düşünebilirler. Örneğin sarkıklık ya da fazla doku nedeniyle kasıklarının görünümünden memnun olmayan kadınlar daha estetik bir görünüm elde etmek için bu ameliyatı tercih edebilirler. Bazı kadınlar, kasık bölgesindeki fazla doku nedeniyle cinsel aktivite sırasında rahatsızlık veya ağrı yaşadıkları için cinsel işlevi iyileştirmek için kasık kaldırma işlemini seçebilirler. Diğerleri, kasık bölgelerinin görünümünden memnun olmadıkları için genel özgüvenlerini artırmak için kasık germe işlemini tercih edebilirler. Bunun nedeni kilo alımı veya kaybı, yaşlanma veya genetik gibi faktörler olabilir. Kasık bölgelerinin sarkık, şişkin veya asimetrik göründüğünü hissedebilirler, bu da samimi durumlarda özgüvenlerini ve rahatlıklarını etkileyebilir.

Monsplasti

Mons pubis hangi sebeplerden dolayı büyür?

Mons pubis, kasık kıllarınızın tepesinden cinsel organlarınızın başladığı yere kadar uzanan üçgen alandır.

Kilo aldığınızda, genellikle mons pubis de aşırı yağ birikir. Bunun sonucunda büyüme ve dışarıya doğru belirgin olarak çıkmaya neden olur. Fazla yağ dokusunu biriktikçe cilt bu bölgeyi örtmek için esner. Ne kadar çok kilo alırsanız, cildiniz o kadar çok gerilir. Daha sonra çok miktarda kilo kaybedilirse, deri miktarı aynı kalır, ancak kaplanması gereken yağ dokusu daha az olur. Fazla deri gevşek olduğu için sarkar.

Kabarık bir mons pubisin nedenleri:

 • Fazla kilo alıp verme
 • Sezaryen; cilt kesitinden sonra yara izinin etrafındaki cilt dokularınıza karşı gergin kalabilir, ancak altındaki cilt öyle değildir. Sonuç olarak, bir çıkıntı oluşturabilir.
 • Hormonlar; Östrojen, mons pubisde artan yağ birikimine neden olabilir.
 • Genetik; artan yağ birikimi eğilimini anne babadan miras olabilir.

Estetik amaçlarla veya vücut imajı endişelerini azaltmak için fazla yağ ve deriyi almanın yanı sıra, bir kişinin monsplastinin kendileri için doğru olduğuna karar vermesinin birkaç başka nedeni daha vardır. Örneğin, genişlemiş bir mons pubis:

 • Cinsel ilişkide bulunmayı veya idrara çıkmayı zorlaştıracak şekilde vulva üzerine sarkma
 • Cinsel ilişkiyi acı verici olabilir
 • İyi hijyen sağlamayı zorlaştırır

Monsplasti (Mons Pubis Estetiği) de beklenti ne olmalı?

Monsplasti veya başka bir estetik ameliyat olmadan önce, istediğiniz sonuçları elde etmek için en iyi prosedürleri belirlemek için kendi isteklerinizi ve bu istekler doğrultusunda olabilecek sonuçları cerrahınızla konuşmalısınız.

Gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Hedefin mükemmellik değil gelişme olduğunu ve istediğiniz görünüme en uygun olabilecek duruma ulaşmak olacak şekilde planlama yapılmalı.

Monsplasti, sağlıklı bir kilodaysanız ve genel olarak sağlıklıysanız en iyi sonucu verir. Verilecek kilonuz veya aktif bir sağlık sorunu varsa ameliyatı ertelemek uygun olur.

Monsplasti (Mons Pubis Estetiği) ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli?

Çoğunlukla diğer ameliyat öncesi yapılması gerekenler ile aynı şeyleri yapmak gerekir. Eğer özel bir durum yoksa yapılması gerekenler:

 • Ameliyattan 2 gün önce başlayarak alkol almayın.
 • Ameliyattan 10 gün önce veya doktorun talimatlarına göre aspirin, nonsteroidal antiinflamatuar (NSAID) ilaçlar ve tüm bitkisel ilaçlar gibi kanama riskinizi artıran ilaçları bırakılmalı
 • Ameliyattan 2 hafta önce ve sonra sigara içmeyi bırakmalı

Mons Pubis Estetiği (Monsplasti) ameliyatı sonrası

Monsplasti ameliyatı sonrası, sedasyonun etkisi geçtikten sonra, herhangi bir komplikasyon yaşamadığınızdan emin olmak için kısa bir süre gözlemde tutulur ve sonrasında taburculuk yapılır.

Ameliyattan sonra, genellikle alt karın bölgesinde ve mons pubisde biraz rahatsızlık hissedilir. Ameliyattan hemen sonra genellikle 2 ila 3 hafta sürecek hafif morarma ve şişlik olabilir.

İyileşme genellikle oldukça hızlı gerçekleşir ve iyileşme süreci şu şekilde olur:

 • Ameliyattan bir veya iki gün sonra, yavaş yürüyüşlere başlanır.
 • Ameliyattan üç beş gün sonra genellikle işe dönülebilir. Ağır kaldırma veya efor gerektiren bir iş ise, işe dönmeden önce iyileşmek için daha fazla zamana ihtiyacınız olur.
 • Yaklaşık 3 hafta sonra küvete havuza ve denize girilebilir.
 • Genellikle 4 ila 6 hafta sonra ağır egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteler başlayabilir.

Monsplasti ameliyatı için sık sorulan sorular

Monsplasti (Mons Pubis Estetiği) ameliyatına neden ihtiyaç duyulur?

Birçok kadın için, mons pubis bölgesindeki fazla deri, dar giysiler veya mayo giymekten utanmalarına neden olan bir çıkıntı oluşturur. Kadınlar cinsel temas sırasında yakınlık başladığında kendilerini güvensiz hissedebilirler. Bu işlem sonrasında bu endişeye kalıcı bir çözüm sunarak, çıkıntı yapan cilt miktarını azaltır ve mayo, dar kot pantolon veya yoga pantolonları altında daha pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Ameliyat sonrası istenen görüntü ne zaman olur?

İlk şişlik indikten sonra, ameliyatın nihai sonuçları altı ay içinde görülür. Bölgedeki deri ve/veya doku miktarının azalması mons pubisin dışarı çıkmasını engelleyerek kıyafet altında daha pürüzsüz bir görünüm oluşmasını sağlayacaktır.

Ameliyat sonrası gebelik ve doğum olursa tekrar yaptırmak gerekir mi?

Hayır gerekmez. Hamilelikten en çok etkilenen bölge mons pubis değil üst karın bölgesidir, bu nedenle işlemden sonra hamile kalsanız bile ameliyat sonuçlarınızda bir değişiklik görmeniz pek olası değildir.

Monsplasti (Mons Pubis Estetiği) diğer estetik ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

Evet. Labioplasti ve/veya vajinoplasti ile aynı zamanda monsplasti de yapılabilir. Genel olarak daha pürüzsüz, daha iyi orantılı bir alt vücut konturu elde etmek karın germe yapılacaksa monsplasti ile birlikte çok daha iyi sonuç verir.

irfan tarhan facebook