Turkish Arabic English German Russian

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti)

Anasayfa Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti)
» GENİTAL ESTETİK

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti)

Büyük dudak estetiği (Labio majoraplasti), küçük dudakların her iki yanında bulunan aşırı çıkıntılı, farklı sebeplerden dolayı gevşemiş büyük dudakların boyutunu küçültmek için yapılan ameliyattır. Büyük iç dudakların küçültülmesi, dış vajinal dudakların küçültülmesi için yapılan bir labioplasti işlemidir. İç dudaklarda hacim fazlalığına bağlı genişleyen dış dudak ile kilo kaybı sonucu oluşan deri fazlalığına bağlı genişlemeyi ayırt etmek önemlidir. Hacim fazlalığına bağlı aşırı büyük majora ile bu, liposuction ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bazı durumlarda, liposuction kullanımı, özellikle yaşlı hastalarda cilt sarkmasına ve cilt fazlalığına neden olabilir. Hacim kaybının bir sonucu olarak aşırı cilt varsa, her labia majoranın kama şeklinde bir kesi yoluyla derinin cerrahi olarak çıkarılması idealdir. Yara izinin en iyi şekilde gizlenmesi için kesi labia minora uzunluğu boyunca yerleştirilir.

Dış genital dudaklar neresidir?

Labia majora kelimesi daha büyük dudaklar olarak tanımlanır. Büyük dudaklar, vulval yarıkların yanal uzunlamasına sınırlarını oluşturacak olan belirgin bir deri kıvrım çiftidir. Büyük dudaklar, küçük dudakları, klitorisi, vulva girişini, vestibüler ampulleri, Bartholin bezleri, Skene bezleri, üretra ve vajinal açıklığı kaplayan kıvrımları oluşturur. Büyük dudak kıvrımlarının ön kısmı, mons pubisin hemen altında ön dudak komissürünü oluşturmak için bir araya gelir. Büyük dudakların arka kısmı bir araya gelerek arka dudak komissürünü oluşturur. Büyük dudaklar kanla dolar ve cinsel uyarılma sırasında ödemli görünür.

Her labiumun iki yüzeyi vardır; bir dış, pigmentli ve güçlü, canlı tüylerle kaplıdır ve büyük yağ folikülleri ile iç, pürüzsüz ve kuşatılmış. İkisi arasında damar, sinir ve bezler bulunur. Posterior komissür ile anüs arasındaki aralık 2,5 ila 3 cm uzunluğundaki doku perineyi oluşturur.

Büyük dudaklar diğer dış genital organları çevreleyen ve koruyan nispeten büyük, etli doku kıvrımlarıdır. Büyük dudaklar, kayganlaştırıcı salgılar üreten ter ve yağ bezleri içerir. Ergenlik döneminde, labia majora üzerinde saç belirir.

Büyük dudaklar erkekte skrotuma karşılık gelir.

majoraplasti

Genital bölge gevşeklik ve sarkma nedenleri

Kadın cinsel organında yaşlı görünümüne neden olan vulva gevşekliği ve sarkması farklı şekilde ortaya çıkar. Genital bölgede gevşeme ve sarkmanın nedenleri arasında;

 • Kişinin genetik özelliklerinden dolayı zayıf kolajen yapısı (en sık sebep)
 • Gebelik ve doğumlar
 • Hızlı kilo alıp verme; erken yaşlardaki dış dudak gevşekliğinin ve sarkmasının en önemli nedeni (özellikle obezite ameliyatlarından sonra)
 • Kronik travma ve vulvar distrofiler
 • Yaş ve hormonal değişikliklerle bağlı büyük dudaklarda hacim ve ton değişiklikleri

Kolajen yıkımının hızlandığı menopoz dönemi, sigara kullanımı, kötü beslenme, yaşlanma, kronik stres gibi etkenler vulvar gevşekliği yani dış genital bölgede gevşemeyi artırır.

Yaşlanma, büyük dış labia dudakları olan labia majoranın görünümünü değiştirir. Bu dış dudaklar sarkmaya, sarkma sonucunda kırışık görünme başlar. Bu etkiler, kadınlar önemli miktarda kilo kaybettikten sonra da sıklıkla telaffuz edilir.

Büyük dudak estetiği (Majoraplasti)

Büyük dudaklar, vajina girişinde bulunan derinin dış kıvrımlarıdır. Bazı sebeplerden dolayı dış genital dudaklar normalden büyük ya da asimetrik olabilir. Sarkık, gevşek, büyük ya da asimetrik genital dış dudakları daha küçük, gergin ve simetrik hale getirilmesi ameliyatına  labia majoraplasti ya da dış genital dudak estetiği denir.

Labia majoraplasti ameliyatı da labioplastinin bir türüdür. Ancak çok daha sık yapıldığı için labioplasti terimi daha çok iç genital dudak estetiği (labia minoraplasti) için kullanılmaktadır.

Büyük dudak estetiği (Majoraplasti) ameliyatının tipleri

Labia majoraplasti ameliyatları 2 türlü yapılabilir.

 • Liposuction (Yağ aldırma)
 • Cerrahi yöntem

Büyük dudaklarda eğer fazla yağ dokusu nedeniyle hacim fazlalığı varsa bu duruma primer hipertrofi denir ve liposuction yöntemleri ile sorun giderilebilir. Lazer, radyofrekans gibi yöntemlerle liposuction yapılabilir.

İç dudakların küçültülmesi için liposuction, günübirlik bir vaka olarak ayakta tedavi işlemi olarak gerçekleştirilir. Bu, kendi evinizin rahatlığında iyileşmek için aynı gün eve gidebileceğiniz anlamına gelir. İşlem lokal gerekirse genel anestezi altında yapılabilir. Büyük dudakların liposuction’ı, kadın genital bölgesinin en iyi şekilde şekillendirilmesi için sıklıkla mons pubis liposuction ile birleştirilir. İyi bir iyileşme sağlamak için bölgeye bir kompresyon giysisi uygulanmalı ve 6 hafta boyunca giyilmelidir.

Labia majoroplasti ameliyatlarında alınacak doku miktarına göre farklı cerrahi teknikler değişkenlik gösterir.

Uygulanan bazı cerrahi teknikler:

 • Eliptik doku eksizyonu
 • At nalı şeklinde doku eksizyonu
 • Dış dudak ile birlikte fazla yağ dokusu çıkarılması
 • Kombine labia minora majoraplasti

En sık tercih edilen yöntem eliptik eksizyon işlemidir. Öncelikle klitoris bölgesinden dış dudakların alt kenarına kadar olan eliptik bölge işaretlendikten sonra bu bölgenin deri dokusu çıkarılarak gerçekleştirilir. Çıkarılacak doku ne kadar fazlaysa elipsin genişliği o kadar geniş olur. Her iki labia majoradan alınacak doku miktarı aynı ise (asimetri yoksa) eşit miktarda doku çıkarılması için metrik ölçü yardımıyla işaretleme yapılır.

Cerrahi eksizyon ile labia majora küçültme liposuction yöntemine benzer şekilde günübirlik olarak yapılır. Yani hastanede kalmaya gerek yoktur. Cerrahi eksizyonla labia majora ameliyatında genel anestezi ile daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ortaya çıkan yara izinin iyi gizlenmesini sağlamak için kesi labia minora boyunca yapılır.

Dış Dudak Majoroplasti ile birlikte fazla yağ dokusu çıkarmak gerektiğinde (Fat Pad Debulking); deri fazlalığı, cilt altı ve yağ dokusu fazlalığı geniş cerrahi doku çıkarılarak yapılır. Bu durumda cilt altı ve yağ dokuları ile cilt kama şeklinde çıkarılır. Yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilen bu işlem yağ yastığı küçültme olarak da bilinir.

İç dudak estetiği ile kombine genital estetik; iç dudak küçültme ve klitoral hudoplasti, iç dudak estetiği ile aynı anda yapılabilir. Böylece tüm dış genital bölgenin güzelleştirildiği vajinal güzelliştirme (genital beautification) ameliyatı yapılmış olur. Aynı şekilde majoraplasti, vajinoplasti (vajinal daraltma) ve perineoplasti ameliyatları da yapılabilir.

majoraplasti

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti) ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Majoraplasti ameliyatından sonra genellikle hastalar iyileşmek için bir hafta süreye ihtiyaçları olur. Ameliyat bölgesine soğuk uygulama ve yükseltilmesi, tedavi alanındaki herhangi bir rahatsızlığı hafifletebilir. İşlemden sonraki dört ila altı hafta boyunca, bölgenin tamamen iyileşmesini sağlamak için hastaların tampon takmaktan veya seks yapmaktan kaçınmaları gerekir.

Ameliyat sonrası ağrı minimaldir ve kadın genellikle aynı gün hastaneden ayrılabilir. Herhangi bir vajinal tampon gerekmez, ancak rahatlık için hijyenik ped kullanmayı tercih edebilir.

Ayrıca cerrahi yara bölgesinin uygun şekilde temizlenmesi ve ameliyattan birkaç gün sonra günde iki ila üç kez labiaya topikal bir antibiyotik merhem uygulanabilir. Labioplasti sonrası ilk takip ameliyattan sonraki hafta içinde uygun olur. Ameliyat bölgesinde kan birikmesi anlamına gelen hematom gelişmesi durumunda cerrahın muayenehanesine dönmesi tavsiye edilir. Ameliyattan üç ila dört gün sonra fiziksel olarak yorucu olmayan işlere devam edebilir. Yaraların iyileşmesi için ameliyattan sonra dört hafta tampon kullanmaması, dar giysiler (örneğin tanga gibi) giyilmemesi ve cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Liposuction yapılan durumlarda sıkılaştırıcı kıyafetler daha uygun olur.

Labia majoraplasti ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar:

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti) ameliyatı sonrası tıbbi komplikasyonlar çok nadirdir. Nadir olarak görülen komplikasyonlar:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Dudak asimetrisi
 • Zayıf yara iyileşmesi
 • Eksik düzeltme
 • Aşırı düzeltme. Aşırı agresif bir rezeksiyon sinirlere zarar vererek ağrılı nöromlara neden olabilir.

Labia majoraplasti ameliyatının faydaları:

Majoroplastinin faydaları şunları içerir:

 • Büyük dudakların daha küçük, daha sıkı görünümü.
 • Ayakta dururken labia majora’nın daha az sarkması veya sarkma görüntünün kaybolması
 • Özgüven artışı
 • Bisiklete binme gibi belirli fiziksel aktivitelere katılırken daha fazla konfor
 • Dar kıyafet ve mayo giyince dış dudakların belirgin olarak görüntüsünün kaybolması

Büyük Dudak Estetiği Majoraplasti

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti) ameliyatı sık sorulan sorular

Labia majoraplasti ameliyat ücreti ne kadardır?

Her hastanın ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle bir tedavi planı oluşturduktan sonra, maliyetinizi yapılacak olan işleme, anestezi şekline ve yerine (ameliyathane veya klinik) göre değişiklik gösterebilir. En doğru ücret muayene sonrası talepler ve yapılacaklar ile belirlenir.

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti) nerede yapılır?

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti) yapılacak olan tekniğe ve hastanın genel sağlık durumuna göre hastane şartlarında veya klinik ortamda genel anestezi veya sedasyon ile lokal anestezi altında ayakta tedavi bazında gerçekleştirilebilir

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti) sonrası fiziksel kısıtlama ne kadar sürer?

Genellikle çoğu kadın, işlemden sonraki bir veya iki gün içinde günlük aktivitelerini yapabilecek durumda olur. Bir hafta veya daha kısa sürede işe geri dönülebilir. Ancak tampon kullanılmamalı ve cinsel ilişki 4-6 hafta ertelenmelidir

Büyük Dudak Estetiği (Majoraplasti) ameliyatının riskleri nelerdir?

Kliniğimizde hemen hemen labia majoraplasti ameliyatları sonrası risk görülmemektedir. Bu ameliyat sonrası oluşabilecek riskler komplikasyon bölümünde yukarıda anlatılmıştır.

Labia majoraplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat seçilen tekniğe göre yarım saat ile bir buçuk saat arası sürer. Bu süreye anestezi için yapılan işlemlerde geçen sürede dahildir.

Labia majoraplasti ameliyatı sonrası iz kalırmı?

Ameliyat labia minoralar ile arada olan kıvrım yerinden kesilerek yapılırsa oluşan iz hemen hemen belli olmaz.

Yağ dokusu çıkarılarak yapılan büyük dudak ameliyatı (Fat pad debulking) nedir?

Genellikle primer hipertrofi veya daha başka bir nedenden dolayı çok büyük dış dudaklar olursa deri fazlalığı, cilt altı ve yağ dokusu fazlalığı geniş cerrahi doku çıkarılarak yapılır.

Labia majoraplasti ameliyatı ile birlikte eş zamanlı yapılan diğer ameliyatlar nelerdir?

Genital güzelleştirmede vajinal daraltma ve sıkılaştırma, labiaplasti, labia majoraplasti, klitoral hoodektomi, monsplasti, G shot, labia yağ enjeksiyonu her biri ayrı ayrı veya hep birlikte yapılabilir. Ayrıca stres inkontinans (öksürüp hapşırınca, ağır bir şey kaldırınca, merdiven çıkınca idrar kaçırma) olan durumlarda stres inkontinans ameliyatı da beraberinde yapılabilir.

Labia majoraplasti ameliyatı için İstanbul veya Ankara dışından gelinirse aynı gün dönülebilir mi?

Ameliyat günün erken saatlerde yapılırsa ve hastanın genel durumunda her hangi bir sorun yoksa aynı gün dönülebilir.

irfan tarhan facebook