Turkish Arabic English German Russian

Kızlık zarı dikimi Ankara, İstanbul

Anasayfa Kızlık zarı dikimi Ankara, İstanbul
» İrfan Tarhan

Kızlık zarı dikimi Ankara, İstanbul

Kızlık zarı dikimi ankara, istanbul sosyal, kültürel, dinsel sebeplerden dolayı ilişkiden hemen sonra veya daha ileri bir tarihte yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişkide kanama olur. İşlem çoğunlukla yarım saat içinde tamamlanır. Ertesi gün istirahat gerekli değildir.

Dikim öncesi jinekolojik muayene yapılarak hastanın kızlık zarının fiziksel durumu ve hastanın beklentisine göre ne yapılacağına karar verilir. Eğer gerekli olursa kızlık zarı dikimi ile birlikte daraltma da yapılır.

Doğuştan kızlık zarı olmayan ya da esnek olan (ilişkide kanamayan) durumlarda da kızlık zarı dikimi yapılarak doğal yırtılmaya çok benzeyen yırtılma sağlanır.

Kızlık zarı (hymen, himen) nedir?

Kızlık zarı vajina girişini çevreleyen, girişten yaklaşık 1cm içeride ince bir dokudur. İlk ilişkide % 80-85 kanar. İlk ilişkideki kanama miktarı kızlık zarının kalınlığı, damarsal yapısı, vajina girişinin geniş veya dar olması ve penis çapına göre değişir. Kızlık zarının herhangi bir yapısal fonksiyonu yoktur. İlk ilişkide kanamama nedeni kızlık zarının yüksekliğinin çok az olması ve vajina girişinin geniş olması nedeniyle olabilir ve buna esnek kızlık zarı denir. Bazen de kızlık zarı çok kalın olup ilişkiye engel olabilir. Bu durumda ise cerrahi müdahale ile kızlık zarı açıldıktan sonra ilişki olabilir.

kızlık zarı nedir

Kızlık zarı nerede?

Kızlık zarı normal duruş pozisyonunda görülmez. Genital muayene pozisyonunda labio minoralar (iç dudak) hafifçe tutulup yana ve aşağıya çekilerek görülebilir. Genellikle yuvarlak yüzük şekinde olup mensturasyon kanının geçmesine müsaade edecek şekilde boşluğu vardır.

Kızlık zarının yapısı, şekli ve kalınlığı kişiye özel olup fetusun embrolojik dönemindeki gelişimine bağlıdır. Kızlık zarının anatomik yapısını esnek olduğu, herhangi bir şekilde zarar görüp görmediği anca kadın doğum uzmanının yapacağı muayene ile belli olur.

Kızlık zarı tipleri nelerdir?

Kızlık zarı çeşitli tipleri var. Kadınlardaki kızlık zarı tipleri anatomik yapılarına göre farklılık gösterir. En sık görülen tip yarım ay (kresenterik tip) şeklindeki tiptir. Kızlık zarı tiplerine bakacak olursak:

  1. Kresenterik tip: Yarım ay ya da lunar tipte denir. En sık rastlanan tiptir. Kızlık zarı alt tarafta kalın üst tarafta ince yapıdadır ve vajina boşluğunun görünümü yarım ay şeklini aldığı için bu ad verilir.
  2. Anüler tip: Himen vajina girişinde daire şeklinde boşluk oluşturur. Ortadaki boşluk kızlık zarının yüksek veya alçak kenarlı olmasına göre az veya çok olabilir. Eğer açıklık çok fazla ve vajina genişliği fazla ise ilk ilişkide kanama olmayabilir. Esnek zar en sık bu tiplerde görülür.
  3. Septalı tip: Kızlık zarını ortasında vajina açıklığını ikiye bölen septa olur. Septumun çok kalın olduğu durumlarda ilişkiye engel olabilir. İlişki olamamışsa cerrahi olarak septanın çıkarılması gerekebilir.
  4. Kribriform tip: Kızlık zarı vajina tamamen kapatmış ancak zar üzerinde çok sayıda küçük dairesel boşluklar vardır. Bu boşluklar adet kanının çıkmasına müsaade eder ancak ilişki de zorluk olabilir.
  5. Fimbroid tip: Zarın vajina boşluğuna bakan yüzeyinde çok sayıda küçük girintiler vardır ancak bu girintiler vajina duvarına kadar inmez. Çok nadir görülen bir kızlık zarı çeşididir.
  6. Labial tip: Kızlık zarı çok yüksek kenarlı ve vajinal açıklık çok az olduğu için sanki üçüncü labial (dudak) görüntü oluşturur. İlişki sonrasında fazla kanama ve ağrı olabilir.
  7. İmperfore tip: Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatır. İlk adet başlayınca rahim ağzından vajina geçen kan dışarı çıkamayacağı için vajina boşluğunda birikmeye başlar. Bu durumda acil olarak kızlık zarının cerrahi olarak açılması (himenektomi) gerekir.

kızlık zarı çeşitleri

Buradaki kızlık zarı tipleri tanısı ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca tanısı konulabilir. Kendi kendine veya uzman olmayan kişilerce kızlık zarına bakmak kızlık zarına zarar verebilir.

Kızlık zarı dikimi Ankara fiyatları 2024

Kızlık zarı dikim kalıcı ve geçici olarak yapılabilir. Kalıcı dikim eğer zarın yapısı ve yırtılma şekli müsait ise orijinali gibi müsait değilse flep yöntemi ile yapıyorum. Kalıcı yöntemde ayrıca gerekirse daraltmada yapılabilir. Geçici yöntem ihtiyaçtan önceki son hafta içinde yapılması gerekir.

Fiyat anestezi şekline ve yöntemine (kalıcı ya da geçici) olmasına göre değişmekte. Çeşitli kliniklerde çok çeşitli fiyatlar söylenmesine rağmen önemli olan yapılan işlemden kesin sonuç almak.

İşlem sonrası en çok sizi rahatsız eden konu kanam olup olmayacağı ve karşı tarafın anlayıp anlamamasıdır. Bugüne kadar hiçbir hastamızda bu iki sorunla karşılaşmadı. Kalıcı işlem sonrası iyileşme 3-4 haftayı bulmakta. Geçicide iyileşme süresi yok.

Dikim sonrası yarım saat içinde günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Seyahat etme ile ilgili hiçbir sorun yaşamazsınız.

Fiyat kadar önemli hatta daha önemli olan sağlıklı, steril, sizin durumunuza uygun yöntem ile size hiçbir sorun yaratmayacak deneyimli bir doktor tarafından işleminizin yapılması.

Kızlık zarı kanaması ne zaman ve nasıl olur?

Kızlık zarı tipleri her kadında farklı olduğu için ilk ilişkide de kanama miktar ve süreleri farklılık gösterir. Kalın kenarlı, damarlanması çok ve vajina girişi dar olanlarda fazla olabileceği gibi, esnek olanlarda hiç kanama olmayabilir. Kanama lekelenme tarzında olabileceği gibi kendiliğinden durmadığı için dikiş atmaya ihtiyaç olacak kadar çok fazla da olabilir.

Bu konu ile ilgili kaygıları olan çiftlerin uzman olmayan kişilerden yardım almaları vajinismusa kadar giden çok farklı sorunlar doğurabilir.

İlk ilişkide her zaman kızlık zarı kanar mı?

Kızlık zarının yapısı, vajina girişini genişliği ve penisin çapına göre ilk ilişkide her zaman kızlık zarı kanaması olmayabilir. İlk ilişkide kanamayan kızlık zarına esnek kızlık zarı adı verilir. Kızlık zarı damarlanması çok az ve zar yüksekliği vajina girişinden çok az ise genelde kanamaz. Kanamayan kızlık zarı oranı %15-20 lere kadar çıkabilir.

Kızlık zarı sadece ilişkide mi yırtılır?

Kızlık zarı ilişki olmadan da tampon kullanımı, parmak ile vajina içini kontrol etmek gibi durumlarda da aynı ilişki de olduğu gibi kanama gözlenir. Kızlık zarı vajina girişinden hemen 1-1,5 cm içeride olduğu için bu bölgeye temas eden her şey kızlık zarını bozabilir.

Kızlık zarı kanaması ne zaman durur?

Kızlık zarı tipleri her kadında farklı olduğu için ilk ilişkide de kanama miktar ve süreleri farklılık gösterir. Kızlık zarı da vücuttaki diğer dokular gibi yaralanır, kanama olur ve kanaması durur. Hemen ilişki sonrası kanama durabileceği gibi dikiş atılması gerektiren kanamalar da olabilir. Çoğunlukla lekelenme tarzı kanama birkaç gün sürer. Kanama durduktan sonra yara iyileşmesi olmadan tekrar ilişki olursa kanama tekrar olur. Yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra tekrar kanama görülmez.

Kızlık zarı bozulması sonrası ne zaman doktora ihtiyaç duyulur?

İlk ilişkiden sonra kızlık zarı yırtılması bir miktar rahatsızlık verir. Ancak bazı sorunlar olduğu durumlarda doktoru görmek gerekebilir. Bu durumlar:

 • Dayanılmaz acı veren ağrı
 • Vajina ve vulvada acı hissi ve yürümede zorlanma
 • Farklı bir akıntı olması
 • Kanamanın ilişki sonrası uzun sürmesi
 • Ağrı 1 günden fazla sürmesi
 • Her ilişkide tekrar ağrı olması

Kızlık zarı muayenesi nedir?

Kızlık zarı muayenesi gerekli olduğunda ya da şüpheli bir durumda istek üzerine kızlık zarının durumunu anlamak için yapılan muayenedir. Muayene jinekolojik masada ya da bacakların tam açılabildiği düz bir yerde iki elle vajina dudaklarının iyice yanlara açılarak yapılır. Açma işleminden sonra gözle kızlık zarının durumuna göre hem kızlık zarı tipi hem de kızlık zarının durumu tespit edilir.

Kızlık zarı muayenesi için adli olmayan başvuru nedenlerinden bazılar:

 • Tam olarak ilişki olup olmadığını bilmiyorum, anlamak için muayene oluyorum
 • Çocukken çok bisiklete binmiştim acaba bir sorun var mı?
 • Tuvalette vajina bölmeme temizleme aletinin sapı değdi, sorun olabilir mi?
 • Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkim oldu, kızlık zarı yırtılır mı?
 • İlk gece kanama olmadı, neden acaba?
 • Yakında evleneceğim ilk gece acaba kanama olur mu?
 • Mastürbasyon yaparken parmağım içeri kaçtı kızlık zarı bozulmuş mudur?
 • Küçükken tacize uğradım kızlık zarım bozulmuş olabilir mi?
 • Vajina bölgemde çok sık kaşıntı nedeniyle kaşıdığım için bozulmuş olabilir mi?
 • Üzerimde iç çamaşırı varken ilişkim oldu bozulma olmuş mudur?

Kızlık zarı dikimi çeşitleri

Kızlık zarı dikimi kalıcı ve geçici olarak yapılabilir. Kızlık zarının yırtılmasından hemen sonraki ilk birkaç gün içinde dikim yapılabilirse ve zarın yapısı uygun ise orijinali gibi dikim yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme

Kızlık zarı dikimi sonrası birkaç saat istirahat yeterli olur. Ertesi gün işe dönebilirsiniz. Dikim sonrası ilk 48-72 saat çok az kanama olabilir. Geçici olanlarda ilişkiye kadar kalıcı olanlarda ise en az 6 hafta ata binmek, çok ciddi egzersiz gibi kuvvet gerektirici aktivitelerde bulunmamak gerekir.

Yeni kızlık zarı orijinali gibi olabilir mi?

Dikilen kızlık zarının kanaması orijinal gibi olur. Kendisi yapılan tekniğe göre orijinal gibi olabilir veya olmayabilir. Hem partneriniz hem de siz ilişkide ilk defa oluyormuş gibi hissedersiniz. Kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişkide kanama olur ve ilişki sırasında kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılmaz.

Kızlık zarı dikimi Ankara da nerede yapılır?

Kızlık zarı dikimi Ankara da Mithatpaşa Cad. No: 71/7 Kızılay adresimizde yapılmaktadır.

İlk ilişkide ağrı olmasının nedenleri nelerdir?

İlk ilişkide aşırı ruhsal gerginlik

Korku gerginlik yaratır. Sinirsel gerginlik kaslarda gerilmeye yol açar. Vajina kaslarında kasılır, penisin vajina girmesi zorlaşır, ilişki bir mücadeleye döner. Zorladıkça kasılma artar ve ağrı oluşur.

İlk ilişkide sıyrık ve zedelenmeler

İlk ilişkideki zorlamalar vajina girişinde sıyrıklara neden olabilir. Sonraki ilişkilerde bu zedelenmeler ağrıya neden olur. Kasların zorlanması kas yırtıklarına neden olabilir. İdrar yapılan yer vajinaya yakın olduğundan yanlışlıkla buraya yapılan zorlu sürtünmeler idrar yaparken ağrılara neden olabilir

Kızlık zarı ile ilgili merak edilen sorular?

Her kadında kızlık zarı aynımıdır?

Her kadında kızlık zarı yapısı aynı olmaz. Hatta aynı tür kızlık zarlarında bile kadından kadına fark olur.

Kızlık zarı bozulunca ne kadar kanama olur?

Kanama miktarı zarın yapısına, kalınlığına, damarlanmasına ve yırtılmanın büyüklüğüne göre değişir.

Kızlık zarı kanaması nasıl ve ne zaman durur?

Çoğunlukla kendiliğinden hemen aynı gün ya da birkaç gün içinde durur. Çok nadiren dikiş atılarak durdurulması gerekebilir.

Kızlık zarı dikilebilir mi?

Tekrar kanama amaçlı olarak kalıcı ya da geçici olarak dikim yapılabilir.

Dikilen kızlık zarları kesin kanar mı?

Uygun şekilde ve tecrübesi olan bir kadın doğum uzmanı dikmişse kesinlikle ilişkide tekrar kanama olur.

Esnek kızlık zarları ne zaman bozulur?

Esnek kızlık zarları hiçbir zaman bozulmaz. Ancak vajinal doğum olursa anatomik olarak bütünlüğü bozulur.

Normal doğum sonrası kızlık zarı dikilebilir mi?

Kızlık zarı her zaman dikilebilir.

Mastürbasyonda kızlık zarı bozulur mu?

Eğer parmak vajina içine girerse bozulabilir.

Kızlık zarı dikilmeden kendiliğinden iyileşebilir mi?

Dikim yapılmadan kesinlikle iyileşmez ve sonraki ilişkide kanama olmaz.

Kızlık zarını bozulup bozulmadığını kendim anlayabilir miyim?

Kızlık zarı muayenesi ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılabilir. Kendi kendine veya uzman olmayan kişilerce kızlık zarına bakmak kızlık zarına zarar verebilir.

Kızlık zarı bozulmadan gebelik olur mu?

Vajina dışına boşalma ile zar bozulmadan gebelik olabilir.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?

Kızlık zarı anüler ya da yarım ay şeklinde ve yeteri kadar genişlik varsa zar bozulmadan kürtaj yapılabilir.

Kızlık zarı kanı diğer kanamalardan farklı mıdır?

Kızlık zarı kanamasıda vücudun diğer yerlerindeki kanama gibidir. Hiçbir farklılığı yoktur.

Tampon kullanınca kızlık zarı bozulur mu?

Kızlık zarının yapısına göre çoğunlukla bozulur ancak nadir durumlarda bozulma olmayabilir.

Labioplasti yapılırken kızlık zarı dikimi de yapılabilir mi?

Labiopasti ile birlikte kızlık zarı dikimi yapılabilir. Bakire olanlarda labioplasti kızlık zarına zarar vermez.

Kızlık zarı dikimi riskli midir?

Riski en az olan işlemlerden biridir.

Lazer epilasyon kızlık zarına zarar verir mi?

Lazer epilasyon kızlık zarına zarar vermez.

irfan tarhan facebook