Turkish Arabic English German Russian

Labioplasti

Anasayfa Labioplasti
» GENİTAL ESTETİK

Labioplasti

Labioplasti, labia yani vajen dudaklarına yapılan cerrahi operasyondur. Labioplasti denince genellikle iç dudak için yapılan ameliyat akla gelir. Dış dudakla için yapılan labio ameliyatlarına labio majoraplasti denir. Labioplasti ameliyatı en sık yapılan vajinoplasti ameliyatı olup en önemli nedeni labiaların görüntüsünün verdiği rahatsızlıktır. Daha az oranda kadının rahatsızlığı dar kıyafetler ve mayo giyildiğinde belirgin olarak görünmesi, ağrı oluşması, ilişkide dudakların büyüklüğünden dolayı oluşan rahatsızlık gibi şikâyetler de sıkça bildirilmekte. Küçük dudaklardaki belirgin asimetri ve bu nedenle oluşan rahatsızlık nedeniyle labioplasti yaptıran bir grupta bulunmaktadır.

Ameliyat ile labia minoralar küçültülünce çekilme ve dönmeye bağlı rahatsızlıklar olmayacak, istenmeyen görüntü düzelecek, ayrıca ilişki sırasındaki oluşan rahatsızlık da ortadan kalkmış olacaktır.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

En sık kullanılan teknik fazla dokunun çıkarılmasıdır. Bunun dışında hastanın tercihi ve labiumların durumuna göre wedge rezeksiyon, fazla kıvrımların çıkarılması ve klitoral bölge ile birlikte operasyonlar yapılabilir. Ameliyat sırasında anestezi labia minoraların büyüklüğü, yapılacak olan teknik ve beraberindeki diğer ameliyatlara bağlı olarak lokal, veya genel anestezi ile yapılabilir.

labioplasti

Labioplasti Riskleri Nelerdir?

Ameliyat ile ilgili en sık riskler:

  • Enfeksiyon,
  • Kanama ve hematom
  • Ameliyat sonrası fazla doku çıkarılmasına bağlı olarak kronik kuruluk,
  • Disparenü; vajen girişine yakın skar doku oluşmasına bağlı olarak ilişkide ağrı gelişmesi

Labioplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Labioplasti ameliyatı sonrası genellikle birkaç gün sonra işe dönülebilir. İyileşme sürecinde oluşan kaşıntı, ağrı ve ödem için soğuk uygulama iyi gelir. Beraberinde başka ameliyat yoksa labioplasti iyileşme süreci hızlı olur. 2-4 hafta içinde ödem de kaybolmuşsa ilişki başlayabilir. Ödem nadiren 6 haftaya kadar uzayabilir. 6 haftadan sonra kalan çok hafif ödem yavaş yavaş 6 ayda kaybolur. Ameliyat sonrası genel hijyen kurallarından ödün verilmemeli, bol kıyafetler tercih edilmeli ve vulva gölgesi duş veya tuvalet sonrası mutlaka nemli kalmamasına dikkat edilmeli.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti iç dudaklardaki büyüklük, görüntü olarak rahatsız edici boyutlara ise ve ilişkide sorun oluşturuyorsa yapılabilir. İç dudakların asimetrik olduğu durumlarda, gebelik ve doğum sonrası oluşan değişikler nedeniyle mutsuz hisseden kadınlarda labioplasti sonrası özgüven tekrar yerine gelir. Eğer ameliyat yapmaya engel bir durum yoksa labioplasti yapılabilir.

Labioplasti Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

İç dudaklar yani labio minoralar vajen girişinden daha dışarıdadır. Kızlık zarı ise vajen girişinden yaklaşık 1 cm içeridedir. Bu nedenle ameliyat iç kısımda yer alan kızlık zarına zarar vermez. Bakire olmak labioplasti yaptırmaya engel değildir ve kesinlikle kızlık zarına herhangi bir zarar vermez. Ayrıca doğru teknikle uygulandığında ameliyat sonrası hem istenmeyen görüntü ortadan kalktığı için hem de daha fonksiyonel hale geldiği için cinsel haz üzerine olumlu etkiler oluşturur.

Barbie Vajina Estetiği Nedir?

Barbie vajen estetiği deyimi ilk defa ABD’de California’da bahsedilmiştir. Barbie vajina estetiğinde iç dudaklar oldukça fazla kısaltılıp karşıdan bakılınca sadece birbirine temas eden dış dudaklar görülmektedir. Dışarıda sadece ince, düz, seksi bir hat izlenir.

Barbi vajina yaparken sadece labioplasti istenilen görüntüyü sağlayamayabilir. Beraberinde klitoroplasti, labiomajoraplasti ve vajinoplasti de yapmak gerekebilir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatı 2024

Labioplasti ameliyatı sonucunda oluşacak fiyat iç dudakların yapısına, anestezinin şekline, beraberinde gerekli olan diğer ameliyatlara ve tercih edilen hastaneye göre değişir. Ameliyat kişinin sağlık şartları uygun ise klinikte lokal anestezi ile yapılırsa fiyat oldukça uygun hale gelir. Ancak lokal anestezi tercih edilmezse ve genel anestezi ile ameliyat zorunluluğu olursa ücretlerde buna bağlı olarak daha yüksek çıkacaktır.

Labioplasti Yaptırılmazsa Nelere Sebep Olur?

Labioplasti sonrası fiziksel görüntünün değişmesi kadının özgüveni için oldukça fazla katkı sağlar. Ayrıca ameliyattan sonra cinsel olarak daha aktif olunması sağlık için de olumlu katkıda bulunur. Labioplasti ameliyatı yaptırılmazsa, bu olumlu sonuçlar elde edilememiş olur.

Labioplasti Dışında Yapılan Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital estetik içerideki ve dışarıdaki vajinal yapıların değiştirilip düzeltilmesidir. Labioplasti dışıdaki genital estetik ameliyatlarından bahsedecek olursak:

Majoraplasti; Büyük dudaklara (labio major) yapılan Büyük dudak estetiği ameliyatıdır. Hem şekil değişikliği yapılabilir hem de yağ ya da hyolüronik asit enjeksiyonu ile dolgunluk sağlanabilir.

Klidoral Hodektomi; Klitoris üzerindeki fazla deri alınarak hem klitorisis uyarılması daha kolay hale gelir hem de görüntü daha iyi olur.

Perinoplasti; Çoğunlukla doğum sonrası veya doğuştan vajen girişinin alt kısmı ile anüs arasındaki dokunun düzeltilmesi ameliyatıdır.

Monsplasti; Klitoristen karın bölgesine doğru giderken pelvik kemik yapı üzerindeki fazla olan yağ dokusunun alınmasıdır.

Vajinoplasti; Doğum nedeniyle ya da yapısal olarak geniş olan vajen girişi ve vajen içinin sıkılaştırılıp daraltılmasıdır.

Labioplasti

Labioplasti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Labioplasti sonrası doğum yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Gebelik ve doğum sırasımda vajen dudaklarında oluşan değişikler kalıcı olmayıp lohusalık sonrası eski hallerine geri dönerler. Labioplasti doğuma engel olmaz.

Labioplasti sonrası dikiş izi kalır mı?

Labioplasti dikiş yerleri deri kıvrımlarının olduğu yerlere getirilebilirse dikiş izleri dikkatli bakınca belli olur.

Labioplasti sonrası iç dudaklarda tekrar sarkma olur mu?

Ameliyat sonrası iç dudaklarda değişiklik olmaz. Ancak gebelik gibi çok kilo alıp verme ya da menopoz sonrasında dış dudaklarda oluşan değişikler iç dudakların görünümümde değişiklik yapabilir.

Lapioplasti ameliyatını cinsel olarak aktif olmayan kadınlar yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir. Cinsellik, gebelik ve yaşla birlikte vulvada değişiklik olabilir ama ameliyat öncesi cinsellik olmaması herhangi bir değişiklik oluşturmaz.

Labioplasti için yaş sınırı var mıdır?

Fiziksel olarak gelişim tamamlandıktan sonra labioplasti yapılabilir. Bu yaş kişiye göre değişir. Genellikle 16-18 yaş sonrası labioplasti yapılabilir. Ancak yaralanma, yağ bezesi estetik ameliyat harici durumlarda her yaş yapılabilir.

Ameliyatsız genital estetik yapılabilir mi?

Bazı durumlarda evet. Vajen sıkılaştırılması için lazer, dış dudak büyütmek için yağ ya da hyolüronik asit enjeksiyonu gibi.

Lazer ile labioplasti yapılabilir mi?

Lazer ile renk değişikliği sağlanabilir ancak küçültme yapılamaz.

Labioplasti sonrası his kaybı olur mu?

Bütün ameliyatlardan sonra az miktarda his kaybı olur ancak bu his kesi bölgesiyle sınırlı olup iyileşme süresi sona erince düzelir. Cinsel istek ve his kesinlikle kaybolmaz aksine oluşan memnuniyetten dolayı artar.

Labioplasti sonrası cinsel hayat ne zaman başlar?

İyileşme süresi çoğunlukla 2 hafta da sona erer. Nadiren ödem 4-6 haftaya kadar sürebilir. İyileşme sonrası cinsel ilişki başlayabilir.

Labioplasti sonrası ödem oluşur mu?

Evet oluşur. Çoğunlukla birkaç gün içinde kaybolur. Nadiren 4-6 hafta sürebilir.

Labiplastı ameliyatı sonrası dikişler ne zaman düşer ve iz kalır mı?

Kullanılan dikiş ipine göre 4-6 hafta içinde dikişler tamamen kaybolur. Çok az iz kalır.

Labioplasti ameliyatını kim yapar?

Sadece labioplasti ameliyatı olacaksa jinekolog ya da plastik cerrah yapabilir. Ancak vajen içi ya da perine ile ilgili başka ameliyat ile birlikte yapılacaksa jinekoloğun yapması gerekir.

Labioplasti ameliyatında en başarılı teknik hangisidir?

Ameliyat tekniği öncelikle ameliyat edilecek dokunun durumuna ve hastanın isteğine göre değişir. Ayrıca yapacak olan doktorun tecrübesine göre de ameliyat tekniği belirlenir. En sık yapılan teknikler cerrahi olarak direk kesilmesi ve wedge rezeksiyonudur.

Labioplasti bakirelerde yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Kızlık zarı vajen girişinden yaklaşık 1 cm içeride olduğu için ameliyat sırasında herhangi bir sorun olmaz.

Labiplasti cinsel hazzı etkiler mi?

Kesinlikle olumlu katkısı olur. Özgüvende olan iyileşme ve vajen dudaklarındaki fiziksel iyileşme daha iyi cinsel hayat olmasına katkı sağlar.

irfan tarhan facebook