+90 312 430 55 25

Kürtaj Olduktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Anasayfa Kürtaj Olduktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Kürtaj Olduktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Tecrübeli bir hekim tarafından steril koşullarda tek kullanımlık kişiye özel aletlerle yapıldığında yok denecek kadar az risk içerir. Yine de kürtaj olacak bir kişinin işlemi yaptırmadan önce kürtaj riskleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerekir. Yine de kürtaj sonrası hekiminizin tavsiyelerine uyulması ve ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması son derece önemlidir.

Kürtaj Kısırlık Yapar Mı ? Kürtaj sonrası bir komplikasyon gerçekleşmedikçe kürtaj kısırlık yapar mı sorusunun cevabı hayır, kürtaj işlemi kısırlık yapmaz olacaktır. Bu yüzden kürtaj işlemi hijyenik bir ortamda uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Güvenli bir şekilde yapılan kürtaj çok büyük olasılıkla kısırlığa sebep olmaz.

Kısırlık korkusu istenmeyen gebelik yaşayan ve bu gebeliği sonlandırmayı düşünen tüm kadınlarda bulunmaktadır. Kürtaj olmanız gerekiyorsa ve böyle bir endişe yaşıyorsanız sadece özensiz yapılan kürtajın böyle bir duruma sebep olacağını unutmayınız. Sağlıksız şartlarda özensizce yapılan kürtaj rahimin zarar görmesine, enfeksiyon oluşmasına bağlı yapışıklıklara ve dolayısıyla kısırlığa yol açar. Uzman ellerde ve dikkatlice vakum kürtaj tekniği ile yapılan kürtaj işlemi sonucu kısırlığın oluşması çok ama çok düşük bir olasılıktır. Kazıma yöntemiyle keskin küretlerle yapılan, tek seferlik steril aletler kullanılmadan yapılan kürtaj rahime zarar verir ve dolayısıyla kısırlık oluşmasına sebep olabilir. Kürtaj kararı vermek için araştırma yapan hastalarımıza önerimiz kürtaj olacakları doktoru titizlikle seçmeleri ve kürtaj olacakları ortamın sağlık koşullarına uygun olup olmadığını sorgulamaları gerektiğidir.

Kürtaj sonrası yaşanan kısırlığın sebebi genellikle rahim içi yapışıklıktan kaynaklanmaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi uygun steril şartlarda vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemleri rahim içi yapışıklığın meydana gelmesini sağlayacak bir komplikasyon gelişmesine sebep olmaz. Kürtaj olduktan sonra olağan dışı olduğunu düşündüğünüz bir gelişme yaşanırsa zaman kaybetmeksizin doktorunuza başvurun. Erken tespit edilen bir sorunun tedavisi hem daha kolay olacaktır hem de daha ciddi sağlık sorunları yaşamanızı engelleyecektir.

Kürtaj Sonrası Adet Düzensizliği Yaşanır Mı ? Kürtaj işlemi yaptıran bir hastanın operasyondan genellikle 30 ila 40 gün arasında adet görmesi beklenir. Her ne kadar normal olarak bu sürede adet görülmesi gerekse de bazı durumlarda adet görme erken gerçekleşerek bu süre 20 güne kadar gerileyebileceği gibi bazı durumlarda da 50. hatta 60. güne kadar da gecikerek kürtaj sonrası adet düzensizliği ortaya çıkabilir. Adet görme gününün altıncı haftadan sonraya kalması ise kürtaj sonrası bir komplikasyon oluşumuna işaret edebileceğinden dolayı böyle bir durumda hasta mutlaka zaman kaybetmeksizin uzman bir hekime başvurmalıdır.

Böyle bir durumda uzman bir hekime başvuran hasta küçük bir ultrasonografi incelemeye tabi tutularak kürtaj işlemi sonrası rahimde bir yapışıklık olup olmadığı veya hormonel bir gecikme olup olmadığı kolayca tespit edilir. Bu şekilde kürtaj sonrası adet düzensizliği sebebiyle uzman hekime başvuran hastaya teşhis koyulabilir ve tedavi seçeneklerinden birisi tercih edilerek hasta hasta tedavi edilir.

Kürtaj sonrası adet düzeliği meydana gelmesinin bir sebebi de bu süreçte yani kürtaj sonrası dönemde yaşanılan cinsel ilişki sonucu gebe kalınması ve haliyle de adet kanamasının gerçekleşmemesidir. Ayrıca çok nadiren de olsa kürtaj sırasında gebeliğin sonlandırılamaması ile gebeliğin devam etmesi mümkündür. Bu durumda da hasta adet göremeyecek ve kürtaj sonrası adet düzensizliği baş gösterdiği sanılacaktır.

Kürtaj işlemi hormonları etkileyen bir operasyon olmadığı için aslında işlem sonrası adet düzensizliği yaşanmaz. Kürtaj sonrası adet düzensizliği şikayeti genelde kürtaj sonrası ilk adet görme zamanının değişken olmasıdır. Bu durum hastalar tarafından normal adet günleri değiştiği için düzensizlik olarak algılanır. İlk adet görme tarihinden sonra meydana gelecek adet kanamalarının düzenli bir takvime bağlı kalarak kürtaj işlemi öncesinde olduğu gibi normal seyrine döneceği bilinmelidir.

Adet düzensizliği sebepleri kolayca teşhis edilebilir ve tedavisi de çok kolaydır. Kürtaj sonrası adet düzensizliği yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız ve kürtaj sonrası adet kanamanız 6 hafta kadar geciktiyse zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Doktorunuza zamanında yapacağınız başvurunun sizi sonrasında çok daha ciddi sağlık problemleri yaşamakla karşı karşıya kalmaktan koruyacağını unutmayın.

irfan tarhan facebook