Turkish Arabic English German Russian

Vajina daraltma (Vajinoplasti)

Anasayfa Vajina daraltma (Vajinoplasti)
» VAJEN ESTETİĞİ

Vajina daraltma (Vajinoplasti)

Vajina daraltma (Vajinoplasti) vajen girişinin daraltılıp iç kısımların sıkılaştırılmasıdır. Vajinal sıkılaştırma radyofrekans veya lazer ile de yapılmasına rağmen ameliyat kadar uzun etkili ve istenen darlıkta ve sıkılıkta olamayabilir.

Doğumlardan sonra ve ilerleyen yaşlarda vajende gevşeme, kaslarda yırtılma ve tonus kaybı olur. Bunların sonucu hem kendileri hem de eşleri için cinsel tatminsizlik sorunu gelişebilir.

Vajinoplasti de ayrılmış kaslar bir araya getirilir, fazla mukoza ve deri çıkarılır eğer sistosel ve rektosel varsa onarımı yapılıp vajen girişi daraltılır. Vajinoplasti genellikle genel ya da spinal anestezi ile yapılır. Lokal anestezi ile yapılması çok uygun olmaz.

Ameliyat ile ilgili riskler enfeksiyon, kanama, hematom, fazla doku çıkarılmasına bağlı ağrılı ilişki hatta ilişkiye girememe olabilir.

Genellikle iyileşme 4-6 haftayı bulabilir. Uygun yapılan ameliyat sonrasında memnuniyet oldukça fazladır.

Vajinoplasti

Vajina daraltma ameliyatları her geçen gün daha fazla yapılmakta. Çoğunlukla vajinal doğum (normal doğum) ve gebeliğe bağlı olmakla birlikte, travma, anatomik yapı, bağ dokusu ve diğer bazı nedenlerden dolayı vajen ön ve arka duvarındaki kasların zayıflaması, vajen girişi ile anüsün arasındaki sertliği sağlayan perineal dokunun bütünlüğünün bozulması vajinal genişlemeye neden olur.

Vajina daraltma amaliyatında vajen ön ve arka duvarında oluşan genişleme ve gevşekliğin düzeltilmesi, perineal doku onarılarak vajen girişinin daraltılması sonucunda cinsel fonksiyonların daha iyi olması ile birlikte idrar yapma ve kabızlık ile ilgili şikayetlerin düzelmesi amaçlanır.

Ameliyat sonrası genelde hastanede 1 gün kalınır. 3-4 gün içinde günlük işler kolaylıkla yapılabilir. Ağır egzersiz gerektiren işler ve cinsel ilişki 4-6 hafta arasında yapılabilir.

irfan tarhan facebook