Turkish Arabic English German Russian

Vajinismus Tedavisi Ankara, İstanbul

Anasayfa Vajinismus Tedavisi Ankara, İstanbul
» VAJİNİSMUS

Vajinismus Tedavisi Ankara, İstanbul

Vajinismus kadınların yaklaşık %5-7’sini etkileyen bir sorundur. Çok fazla nedeni ve tanısı vardır. Vajinismus sınıflandırması çok çeşitli yerlerde çok farklı şekilde yapılmaktadır. Yaralanma korkusuna refleks olarak korunmak amaçlı istemsiz ve kontrolsüz olarak kasılma olur. En sık sebep istemeden yapılan evlilik ve ilişkidir.

Vajinismus tedavisinde Op.Dr. İrfan Tarhan, Ankara ve İstanbul da aldığı başarılı sonuçlar ile hastalarına kısa sürede tedavi imkanı sunmaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus ilişki sırasında cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya zorla çok fazla ağrılı ilişki ile sonuçlanan bir cinsel sorundur.

vajinismus ankaraVajeni çevreleyen kasların (özellikle pubococcygeus kası) istemsiz olarak kasılması sonucunda ilişkiye izin vermemesi veya çok zor ve ağrılı olmasıdır. Bu istemsiz kasılmalar kesinlikle kadının kontrolü altında olmayıp sadece vajende değil karın, bacak, bel ve sırt gibi diğer bölgelerde de olur. Kasılmaların şiddeti vajinismusun derecesinin göstergesi olur.Bu kasılmalar  ilişki sırasında, pelvik muayenede ve hatta istemli olarak vajen bölgesine dokunmada bile olabilir.

Vajinismusta başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta kasılma, endişe , korku, tiksinme, panik olur. Hasta bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatır ve kesinlikle ilişki pozisyonu alamaz.Canım acıyacak, ağrı olacak düşüncesi,  bilinçdışından köken alan vajinal bir refleks sistemini   harekete geçirir  ve kontrolü ele alır.

Vajinismusta cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

Vajinismus kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehlikeden koruma için oluşan reflekstir. Penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde refleks olarak kasmaktadır.

Vajinismus Belirtileri

Cinsel ilişki anında  kadın panik atak benzeri bir durum yaşar. Eşini iter,  endişe, korku ve kaygı içindedir.Kişi zamanla olumsuz düşüncelerle yaşamaya başlar, genellikle uzun süren vakalarda depresyon eşlik eder. Vajinismus şikayeti olan kadın zamanla ‘’herkesin rahatlıkla yaptığı şeyi ben neden yapamıyorum’’ ve ‘‘kocama haksızlık ediyorum’’ şeklinde suçluluk, kendinden nefret etme, hayal kırıklığı, aile büyüklerinin çocuk konusundaki beklentileri nedeniyle korku, normal bir cinsel hayat beklentisi ile oluşan umutsuzluk, hiç kimseye söyleyememe ve rezil olma duyguları ve depresyon ortaya çıkar.

Vajinismusta cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

Vajinismus kişinin ilişki sırasında istemsiz kasması tehlikeden koruma için oluşan reflekstir. Penisin vajina bölgesine yaklaşması ve girmeye çalışması istemsiz bir şekilde refleks olarak kasılmaya neden olmaktadır. Yazının devamı >>

İlk Gecede Ağrı ve Kanama

Yeterli ön sevişme ile vajinada sağlanan sulanma yeterli ise, eşlerin doğru zaman  ve doğru  yerde ise (kapıda kanlı çarşafı görmeyi bekleyenler yada kalabalık yaşayan aileler)  ilk gece cinsel ilişkide hiçbir ağrı, acı olmaz.

Korku nedeniyle gerginlik; gerginliğe bağlı kaslarda gerilme olur. Vajen kaslarında kasılır, penisin vajene girmesi zorlaşır, ilişki bir mücadeleye döner. Zorladıkça kasılma artar ve ağrı oluşur.

Cinsel uyarılma vajen ıslaklığını arttırır. Uyarılma olmadan ilişki kurmaya çalışmak ağrıya neden olur. Gerginlik vajinanın kurumasına yol açar. Yazının devamı >>

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus fiziksel ve/veya fiziksel olmayan (psikolojik) nedenler sonucunda oluşan veya hiçbir nedene bağlı olmayan  bir durumdur. Çoğu kadın için vajinismus ilk ilişki denemesinde açıklanamayan kasılma, ağrı ve penisin giriş problemleri olarak ortaya çıkan sürprizdir

Ağrı sonucunda vajen etrafındaki kaslarda (pubococcygeus kası) kasılma başlar. Bu bilinçli ve istemli olmadığından kadın için bile çok şaşırtıcı bir durumdur.

Çoğunlukla vajinismus temelinde ağrıyı tetikleyen psikolojik ve fiziksel sebep birlikte bulunur. Ağrı duyacağını düşünen vücut reaksiyon vererek otomatik olarak vajen kaslarını kasarak kendini korumaya alır. İlişki zor ve ağrılı oldukça kasılmanın şiddeti de artar ve durum kısır döngüye (ağrı döngüsü) neden olur. Yazının devamı >>

Vajinismus Tanısı

Vajinismus’a Hızlı Tanı Koyma
  • Penisin vajene zor girmesi veya hiç girememesi
  • Pelvik problem, cerrahi veya tıbi tedavi sonrası ilişkide ağrı olması
  • Doğumdan sonra ilişkide ağrı olması
  • Hiçbir fiziksel sebep olmadan ilşkide kasılma ve ağrı olması
  • Ağrı ve başarısızlıktan dolayı seksten kaçma

Vajinismus tanısı için kesin tıbbi tetkikler yoktur. Vajinismus nedenini tespit etmek için yapısal sorunların olup olmadığını öğrenmede jinekolojik muayene çok önemlidir.  Fiziksel sebepleri tespit etmek vajinismus tanısını koymada çok önemlidir.

Vajinismus’a tanı koyarken tıbbi ve seksüel özgeçmiş önemlidir. Seksüel sorunlarla ilgili konuşmak oldukça zor olabilir. Utanma, sıkılma ve anksiyete sıklıkla rastlanır. Doktoru ile uygun ve rahat bir ortamla tam olarak iletişime geçme tanıyı koymada ve tedavide oldukça faydalıdır. Tıbbi bir problem varsa ve bunu tespit etmek kadının kendine güvenini arttıracaktır ve tedavi çok daha kolay olacaktır.

Vajinismus Fiyatları 2024 Ankara, İstanbul

Vajinismus tedavi edilmeyi istemek şartı ile kesinlikle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide öncelik kesin sonuç alınıp alınamayacağıdır. Tedavi süresi hastadan hastaya değişmektedir.

Tedavi sürecini etkilememek için seans başına ücret yerine tedavi ücreti almak sonuca ulaşmak için daha iyidir. Hastanın kaç seans geleceğini düşünmek yerine tedaviye nasıl uyum sağlayacağını düşünmesi gerekir.

Tedavide önemli olan doktorun kişiye özel yaklaşımı ve tecrübesi ile hastamızın gerçekten tedavi olmayı istemesidir. Bu iki şart yerine gelince uygun, sağlıklı bir ortamda ilaç ve cerrahi yöntem kullanmadan kliniğimizde kesin sonuç alınmaktadır. Tedaviyi sadece fiyat üzerinden değerlendirmek tedavide başarısızlığa neden olacaktır.

Tedavide ücretlendirmemiz paket veya süreye göre değil kesin sonuca göredir.

Vajinismus Ankara Gebelik ve Doğum

İlişki olmadan mümkün değil gibi görünse de, spermlerin hareket kabiliyetinden dolayı vajen girişine dökülen spermler  sayesinde gebelik oluşabilir.

Bazı jinekologlar  normal doğum yaptırılarak  vajinismusun kendiliğinden çözüleceğini düşünmektedir. Gebe normal doğum yapsa dahi  vajinismus genellikle devam eder , altta yatan neden çözülmedikçe  problem  sonlanmayacaktır.

Tedavi sonrası çiftlerin çocuk sahibi olmak için acele etmeyip  birkaç ay korunmaları cinsel hayatları için daha olumlu olacaktır. Buna rağmen vajinismus tedavisi gören pek çok çift çocuk konusunda acele ederek uzun süre bekledikleri için veya aile büyüklerinin baskıları nedeniyle erken dönemde hamile kalmaktadırlar.

Tedavi sonrası hamile olan kadınların gebelik takipleri normal gebelik olarak değerlendirilip yapılmalıdır. Gebelik sürecinde erken doğum, düşük risklerinin olması gibi durumlarda cinsel hayat aynen devam edebilir ve herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur.

Vajinismus tedavisi sonrası hamile kalan bir bayanın sezaryen olmasını gerektirecek bir durum yoksa normal doğum yapmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır.  Ancak normal doğumla ilgili bir korku oluşmuşsa  sezaryen ile doğum yapılmalıdır.

Vajinismus Tedavi Merkezi Ankara, İstanbul

Vajinismus tedavisi, hastanın istemesi sonucunda yüzde yüz başarılı olunan bir hastalıktır. Tedavide hastanın hekimine güvenmesi başarının en önemli adımıdır.

Başarılı vajinismus tedavisinde fiziksel bir sebep yoksa ilaç, cerrahi, hipnoz veya girişimsel tekniklere kesinlikle ihtiyaç yoktur. Etkili tedavi; pelvik taban kasları kontrolü, genişletme eğitimi, ağrı azaltma teknikleri ve kadındaki duygusal problemlerin çözümü ile olur.

Karşılıklı güven oluştuktan sonra tedavide ilk basamak eşle birlikte jinekolojik muayenedir. Tedavi vajinismus şiddetine ve kişinin tedavi olma isteğine göre jinekolog ile hasta arasında iyi bir iletişim ve güvenden sonra bir iki gün ile bir hafta arasında yapılır. Yani vajinismus kesin tedavi edilen bir hastalıktır. Tedavi olmaya karar vermek bile çok önemli bir adımdır.

Vajinismus Ankara tedavi merkezimiz Mithatpaşa Cad. No: 71/7 Kızılay / Ankara adresinde hizmet vermektedir. Bilgi için 0 312 430 55 25

Vajinismus Türleri

Primer vajinismus

Hiç cinsel ilişki deneyimi olmayıp ilk denemede vajinismus  olan.

Sekonder vajinismus

Sağlıklı bir cinsel hayatı varken herhangi bir sebepten dolayı oluşan vajinismustur.

Vajinismusta problem % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise yapısal nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.

Vajinismus çok büyük sıklıkta bir bilinçaltı problemidir.Çoğunlukla vajinismusa neden olarak geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübeler veya bilinç altına yerleşmiş abartılı korkular vardır.

irfan tarhan facebook