+90 312 430 55 25

Vajinismus Gebelik ve Doğum

Anasayfa Vajinismus Gebelik ve Doğum
» VAJİNİSMUS

HEMEN RANDEVU AL

Vajinismus Gebelik ve Doğum

İlişki olmadan mümkün değil gibi görünse de, spermlerin hareket kabiliyetinden dolayı vajen girişine dökülen spermler  sayesinde gebelik oluşabilir.

Bazı jinekologlar  normal doğum yaptırılarak  vajinismusun kendiliğinden çözüleceğini düşünmektedir. Gebe normal doğum yapsa dahi  vajinismus genellikle devam eder , altta yatan neden çözülmedikçe  problem  sonlanmayacaktır.

Tedavi sonrası çiftlerin çocuk sahibi olmak için acele etmeyip  birkaç ay korunmaları cinsel hayatları için daha olumlu olacaktır. Buna rağmen vajinismus tedavisi gören pek çok çift çocuk konusunda acele ederek uzun süre bekledikleri için veya aile büyüklerinin baskıları nedeniyle erken dönemde hamile kalmaktadırlar.

Tedavi sonrası hamile olan kadınların gebelik takipleri normal gebelik olarak değerlendirilip yapılmalıdır. Gebelik sürecinde erken doğum, düşük risklerinin olması gibi durumlarda cinsel hayat aynen devam edebilir ve herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur.

Vajinismus tedavisi sonrası hamile kalan bir bayanın sezaryen olmasını gerektirecek bir durum yoksa normal doğum yapmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır.  Ancak normal doğumla ilgili bir korku oluşmuşsa  sezaryen ile doğum yapılmalıdır.

irfan tarhan facebook