Tüp Bebek Tedavisinde Başarı

Anasayfa Tüp Bebek Tedavisinde Başarı
» TÜP BEBEK

HEMEN RANDEVU AL

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında tüp bebek tedavisi gelmektedir. Bebek sahibi olmak için bu yöntemi denemek isteyen çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında ise bu tedavi yönteminin başarı oranı yer almaktadır.

Transfer sonrası yaklaşık 12, 14 gün sonra gebelik testi yapılır. Eğer test olumlu olursa gebelik takibi için gerekli tedaviye başlanır. Eper test olumsuz olursa progesteron alımı durdurulur. Bir hafta içinde adet başlar. Yeni bir ıvf yada donmuş embryo transferi için zaman ayarlaması yapılır.
Tüp bebek tedavisinde (IVF) başarılı olmak birçok faktöre bağlıdır. Bunlara bakacak olursak:
• Anne yaşı: Genç yaş gebe kalma ve sağlıklı gebelik olma ihtimalini arttırır. 41 yaından sonra ıvf ile gebe kalma ve gebelik oluncada sağlıklı olma ihtimali oldukça fazla oranda azalmakta.
• Embryo durumu: Embryo transfer sırasında daha gelişmiş olursa gebelik oranları artmakta. 5-6. gün transferleri daha iyi olmakla beraber daha erken dönem transferleri sağlıklı olarak gebeliğe devam ederken bu embryolarda devam edemeyebilirler.
 Gebelik geçmişi: Daha önce gebelik geçiren kadınlarda başarı olasılığı daha fazla.
• İnfertilite Sebebi: Normal yumurta ile yapılan denemelerde olasılık daha fazla. Örneğin açıklanamayan infertilitede endometriomaya göre olasılık daha fazla
 Yaşam tarzı: Sigara içen kadınlarda gebelik oaranları daha düşük. Obesite, alkol, çok fazla kafein tüketimi, bazı ilaçların kullanımı olasılığı azaltmakta.

irfan tarhan facebook