Turkish Arabic English German Russian

Gebelikte Kafein

Anasayfa Gebelikte Kafein
» GEBELİK & DOĞUM

Gebelikte Kafein

Kafein uyarıcı ve diüretiktir. Kafein uyarıcı olduğu için kan basıncı ve kalp hızını arttırır. Gebelikte kan basıncı ve kalp hızının artmasını istemeyiz. Kafein ayrıca idrar miktarını arttırır. İdrar miktarı artınca vücut sıvılarında azalma ve bunun sonucunda dehidratasyona (sıvı azalması) neden olur.
Kafein plasentayı geçer. Bebeğin kafeini yıkması anne kadar kolay olmayacağı için bebeğin vücudunda birikir. Kafein anne karnında bebeğin uyku periyotlarının, hareketlerinin ve gelişiminin bozulmasına neden olabilir.
Kafein sadece kahvede bulunmaz. Ayrıca çay, çikolata ve hata birçok ağrı kesici içinde bulunur. Tükettiğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekir.

İddia: Kafein insanda doğum defektlerine sebep olur.

Gerçek: Hayvanlarda yapılan çalışmalarda kafeinin doğum defekti, erken eylem, kısırlık oranında artış ve düşük doğum ağırlığı gibi problemler yol açtığı gözlenmiş ancak insanda yeterli çalışma yapılamamış.

İddia: Kafein kısırlığa yol açar.

Gerçek: Bazı çalışmalarda yüksek miktarda kafein tüketimi gebe kalmayı zorlaştırdığı gözlenmiş.

İddaa: Kafein düşüğe neden olmakta

Gerçek: Günlük 200 mg dan fazla kafein tüketimi düşük oranında 2 kat artışa neden olabilmekte. Bu miktar günlük 12 fincan kahveye karşılık gelmekte.

İddia: Gebe kadının hiçbir şekilde kahve tüketmemesi gerekir.

Gerçek: Normal miktarda kahvenin gebelikte hiçbir sakıncası yoktur.

Yiyecek ve İçeceklerde Ne Kadar Kahve Var?

  • Starbucks Grand Kahve 400 mg
  • Starbucks House Blend Kahve 260 mg
  • Büyük Diet Coke 124 mg
  • Büyük Coca Cola 92 mg
  • Baker’s Çikolata 26 mg
  • Yeşil Çay 40 mg
  • Çay 45 mg

Günlük kafein tüketimimiz ne kadar az ise o kadar iyi olur. Tüketim miktarımızı azaltmak hem kendi hem de bebeğimizin sağlığı için daha iyi olur.

irfan tarhan facebook