İkiz Gebelik Belirtileri (Semptom ve Bulgular)

Anasayfa İkiz Gebelik Belirtileri (Semptom ve Bulgular)
» GEBELİK & DOĞUM

HEMEN RANDEVU AL

İkiz Gebelik Belirtileri (Semptom ve Bulgular)

ikiz gebelik belirtileriBirçok kadın gebeliklerinde birden fazla bebek taşıdığını düşünür. İkiz gebeliğin tespitinin en kesin yolu ultrasondur. İkiz gebelik belirtileri aşağıdaki bulgularla tespit edilir.

İkiz gebeliklerdeki bulgular

Ultrason Bulgusu

İkiz gebelik tespitinin en kesin yolu.

Dopler ile Kalp Sesi

3. aydan sonra bebek kalp sesi dopler cihazı ile tespit edilebilir. Tecrübeli doktor birden fazla bebek kalp sesi olduğunu anlar.

Beta hCG Seviyesi

İkiz gebeliklerde beta hCG seviyesi tek gebeliğe göre artar. Ancak her yüksek beta hCG  çoğul gebelik anlamına gelmez. Mol gebelik (üzüm gebeliği) ve bazı kanserlerde beta hCG çok fazla artabilir.

AFP Artışı

AFP bebeğin karaciğerinden salgılanan bir protein. İkiz gebeliklerde AFP ölçümü yüksek olur. 3′lü test sırasında çoğul gebeliklerde normal değerden fazla olacağı için test sonuçlarının yanlış olmasına neden olur.

Karın Büyüklüğü

Gebelik yaşı tespit edilirken karın büyüklüğüde kullanılabilir. İkiz gebeliklerde hafta ilerledikçe karın büyüklüğü (fundus tepe noktası) beklenenden daha fazla olur.

Kilo Alımı

Genellikle ikiz gebelikte kilo alımı tek gebeliğe göre daha fazla olur. Ancak fazla kilo alımının başka sebeplerden de olabileceği unutulmamalı.

Aşırı Bulantı Kusma

İkiz gebeliklerde bulantı ve kusmanın şiddeti ve süresi daha fazla olur.

Aşırı Yorgunluk

İkiz gebeliklerde yorgunluk daha fazla olur. Bunun sebebi bebekler için vücudun daha fazla besin vermesi. Aşırı yorgunluk ayrıca stres, iş ve başka nedenlerden de olabilir.

İkiz gebelik olduğunu düşündüren bulguların hiçbiri kesin tanıyı koydurmaz. İkiz gebeliğin kesin tespiti ultrason ile olur.

irfan tarhan facebook