Turkish Arabic English German Russian

Polihidramniyos

Anasayfa Polihidramniyos
» GEBELİK & DOĞUM

Polihidramniyos

Amniyotik sıvı bebeğin yaşam destek sistemidir. Bebeği korur ve sindirim sistemi, akciğer, kas, kol ve bacakların gelişiminde görev alır.

Amniyotik sıvı amniyotik kese oluştuktan hemen sonra  yani 3.-4. gebelik haftasında oluşur. Amniyotik sıvı başlangıçta anneden geçen su ile oluşur. Gebeliğin 20. haftasından sonra amniyotik sıvıyı oluşturan en önemli kaynak fetal idrar. Bebek büyüdükçe amniyotik sıvının yardımı ile el veayaklarını, parmaklarını oynatır. 2. trimester de bebek solunum hareketleri yaparken akciğerlerine amniyotik sıvı girer ve çıkar. Yine aynı dönemde yutma hareketleri de başladığı için amniyotik sıvı mideye ve sonra dolaşıma geçer.

Amniyotik sıvı 32-33. haftaya kadar artar ve daha sonra azalmaya başlar. Amniyotik sıvı ölçümlerinde 5-25 cm  yükseklik veya 800-1000 ml ölçüm normal seviyeleri gösterir. Eğer sıvı miktarı çok az olursa oligohidramniyos ve çok fazla olursa polihidramniyos denir.

Polihidramniyos

Polihidramniyos çok fazla amniyotik sıvı olması. Amniyotik sıvı ölçümünde en sık  kullanılan yöntemler amniyotik sıvı endeksi (AFI) ölçümü (dört kadranda yapılan ölçümler toplamı) ve tek bir tane en büyük sıvı cep ölçümü. Eğer AFI 25 cm den, tek cepte ölçüm 8 cm den ve toplam sıvı 2000 cc den büyükse polihidramniyos gelişmiş demektir. Gebelerin % 1-2 sinde polihidramniyos görülür ve bunlarında çoğu hafif derecedir.

Polihidramniyos Nedenleri

Konjenital Defekt

Polihidramniyosda konjenital defekt ihtimali artar. Yutma ile ilgili problemlerde  fetus sıvı alamayacağı için sıvı miktarı artar. Bağırsak sistemi ve nörolojik problemlerde de sıvı artışı olur.

Rh Faktörü

Taramada Rh faktörü arttıkça sıvı miktarı artar.

Annede Diyabet

Gebelikte diyabeti olanlarda sıvı miktarında artış gözlenir.

İkiz-ikiz Transfüzyon Sendromu

Aradaki bağlantıdan dolayı bir bebekten diğerine fazla sıvı geçişi nedeniyle olur

Bilinmeyen Nedenler

Polihidramniyosun % 65 nedeni bilinmektedir.

Polihidramniyos Riskleri

Polihidramniyosların çoğu hafif derecedir ve bunlarda herhangi bir sorun olmaz. Şiddetli polihidramniyos riskleri:

  • Erken membran rürtürü
  • Plasenta abruptia
  • Preterm eylem ve doğum
  • Gelişme geriliği ve iskelet anomalileri
  • Sezaryen olasılığında  artış
  • Doğum sonrası kanama (postpartum kanama)

Polihidramniyos Tedavisi

Hafif polihidramniyos durumunda tedavi gerekli değil. Ultrason ile sık kontrol önemli. Şiddetli durumlarda:

  • İlaç tedavisi % 90 etkili. Ancak bu tedavi ilaçların 32. haftadan sonra başka sorunlar açması nedeniyle uygulanmaz.
  • Amniyoredüksiyon (fazla sıvının alınması). Bazı riskleri olmasına rağmen gerekli hallerde kullanılabilen bir yöntem. Ancak alınan sıvı tekrar geri gelebileceği için sık takip yapılmalı.
  • Doğum

irfan tarhan facebook