4 Boyutlu Ultrason Ankara

Anasayfa 4 Boyutlu Ultrason Ankara
» İrfan Tarhan

HEMEN RANDEVU AL

4 Boyutlu Ultrason Ankara

4 boyutlu ultrason Ankara; 3 boyutlu ultrason (3-D) inceleme yaptığımız bölgenin 3 boyutlu görüntüsünü sağlar. 4 boyutlu ultrason (4-D) ise 3 boyutlu görüntünün dinamik olması yani sadece fotoğraf değil hareketli görüntü elde edilmesidir (video gibi). Aynı ultrason ile hem 2 hem de 3 ve 4 boyutlu görüntü elde edilebilir.Kaliteli 4-D görüntü ve fetusu tanımak aileler için etkileyicidir. Bazı anormallikler daha iyi görülür. Yarı damak-dudak, polidaktili (fazla parmak), yüz deformiteleri gibi anormallikler daha iyi değerlendirilir. Erken dönemde bebek cinsiyeti görülebilir.

Fetal kalp hareketleri ve fetal davranış 4-D ultrasonda daha iyi değerlendirilir.

 

Neden yapılır?

Doktorlar, gebeliğiniz boyunca 2D ve Doppler ultrasonlarını fetüs incelemek, amniyon sıvısını değerlendirmek ve doğum kusurlarını aramak için kullanıyorlar. Daha detaylı 3B ve 4D ultrasonlar gebelik sırasında, yarık dudak ve omurilik sorunları gibi şüpheli fetal anomalileri yakından incelemek veya spesifik bir şeyi izlemek için yapılır. Bu taramalar rutin prenatal muayenelerin bir parçası değildir.

Ultrason teknolojisi

Ultrason tarama, internal fetal anatomi görüntülerinin sağlanmasında önemli bir klinik araçtır. Vücutta dilim görüntüleri üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullandığı için sonografi de denir. Ultrason dalgaları yayan bir dönüştürücü veya prob, dalgaların deriden düzgün şekilde geçmesini sağlamak için iletken jelin ince bir katmanı ile kaplandıktan sonra deriye yerleştirilir. Yayılan ultrason dalgaları, dalgaların karşılaştığı farklı yapılarla yansıtılır. Yansıyan dalgaların kuvveti ve geri dönmesi gereken zaman, bilgiyi görünür bir görüntüye çevirmek için temel oluşturur. Bu, bilgisayar yazılımı ile gerçekleştirilir.

Ultrason görüntülemenin diğer görüntüleme tekniklerine göre avantajları şunları içerir:
Fetüsün veya organların gerçek zamanlı görüntülenmesi.
İnvaziv olmayan.
Embriyo üzerinde toksik etkileri olan iyonlaştırıcı radyasyonu kullanmaz.
İnteraktif, operatörün probu hareket ettirerek farklı görüntüleme düzlemleri yakalamasını sağlar.

2D ultrason

Geleneksel ultrason tarama 2D’dir, yani tek bir düzlemde ultrason dalgaları gönderir ve alır. Yansıyan dalgalar daha sonra bu düzlem boyunca fetusun düz, siyah-beyaz görüntüsünü sağlar. Dönüştürücünün hareket ettirilmesi çok sayıda görüntüleme düzlemini mümkün kılar ve doğru düzlem elde edildiğinde, monitör üzerindeki görüntü ile kararlaştırıldığı gibi, kayıttan bir durağan film geliştirilebilir. Şimdiye kadar fetal anatomi ve morfolojinin detaylı değerlendirilmesinin çoğu 2D ultrason kullanılarak yapılmıştır.

Hafta Hafta Gebelik

Hafta hafta gebelik takibini görüntülemek için tıklayınız

4 Boyutlu Ultrason Ankara için adresimiz: Mithatpaşa Cad. No: 71/7 Kızılay / Ankara Tel: 0 312 430 55 25

irfan tarhan facebook